Jak w bezpieczny sposób korzystać z publicznej sieci WLAN?

Jakie zagrożenia niesie za sobą WLAN? Na co należy uważać? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Jak bezpiecznie korzystać z WLAN?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 22 marca 2021

Jakie możliwości niesie ze sobą korzystanie z WLAN?

Pojawienie się i popularyzacja bezprzewodowych hotspotów diametralnie wpłynęła na sposób pracy ludzi na całym świecie. To właśnie dzięki ogólnodostępnym hotspotom mamy możliwość pracować zarówno w podróży, jak i przy kawie w pobliskiej restauracji. 

Praktycznie wszystkie urządzenia wyposażone w kartę bezprzewodową, takie jak: laptop, notebook, tablet, czy smartfon, mogą uzyskać dostęp do publicznych punktów dostępu i tym samym korzystać z szybkich połączeń internetowych. Mowa tu zarówno o darmowych miejskich sieciach Wi-Fi, jak i sieciach bezprzewodowych, z którymi możemy się połączyć poprzez uzyskanie nazwy użytkownika i hasła (np. będąc klientem kawiarni, biblioteki, restauracji, lotniska czy hotelu).

Jakie zagrożenia wynikają z dostępności publicznych sieci WLAN?

Warto pamiętać, że łatwy dostęp do lokalnych sieci bezprzewodowych działa w obie strony. 

Oznacza to, że korzystając z publicznej sieci bezprzewodowej, musimy pamiętać, że nie poruszamy się w ramach swojego domowego połączenia. W związku z tym powinniśmy ograniczyć swoje zachowanie w Internecie do działań, z którymi czujemy się komfortowo. Nie zapominajmy, że publiczne sieci WLAN są szczególnie narażone na ataki hakerów, dlatego też starajmy się unikać przekazywania poufnych informacji, tym kanałem. Takie czynności jak zakupy online lub bankowość, również wymagają dyskrecji i w ich przypadku również powinniśmy wybierać jak najbezpieczniejsze połączenie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak bezpiecznie korzystać z WLAN?

Podstawowym zabiegiem mającym na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa, jest szyfrowanie SSL i HTTPS. Przypomnijmy, że publiczne hotspoty nie szyfrują danych. Oznacza to, że dane wymieniane między zwykłymi witrynami HTTP podczas przeglądania Internetu przez sieć bezprzewodową mogą w łatwy sposób być podsłuchiwane przez osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności. 

Włączenie SSL (podczas korzystania z aplikacji łączącej się z Internetem) i HTTPS (podczas odwiedzania witryn internetowych) jest niezwykle ważne dla naszej prywatności i zwiększenia bezpieczeństwa gdy jesteśmy online. 

Zawsze sprawdzajmy nazwę sieci. Hakerzy często konfigurują fałszywe sieci Wi-Fi i stosują je jako przynętę dla nieświadomych użytkowników. Dlatego zanim połączymy się z danym hotspotem powinniśmy potwierdzić jego nazwę. Najlepiej zrobić to konsultując się z pracownikami miejsca, z którego się łączymy, dzięki temu w łatwy sposób będziemy w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście łączymy się z ich siecią publiczną, a nie fałszywą o bardzo podobnej nazwie.

Używaj VPN

VPN (Virtual private network), czyli wirtualna sieć prywatna. Zwiększa ona nie tylko bezpieczeństwo, ale również prywatność sieci prywatnej w sieci publicznej. Jest to możliwe dzięki kierowaniu całą aktywnością przez odrębną bezpieczną sieć. Co ciekawe, dostępne są aplikacje działające w tle, które automatycznie konfigurują VPN.

Wyłączaj udostępnianie zasobów komputera

Wyłączajmy udostępnianie plików i drukarek, które umożliwia innym komputerom w sieci dostęp do zasobów na naszym komputerze. Po podłączeniu do sieci publicznej zawsze powinniśmy się upewnić, że udostępnianie jest wyłączone. W tym celu możemy również użyć automatycznych ustawień systemu operacyjnego. W ten sposób nasze urządzenie automatycznie wybierze ustawienia prywatności i bezpieczeństwa zgodnie z poziomem, z którym skojarzymy sieć (domowa, publiczna, prywatna).

Unikaj połączeń automatycznych

Bardzo często zdarza się, że nasz smartfon, czy laptop jest przystosowany by łączyć się z dowolnym dostępnym hotspotem. Specjaliści zalecają jednak wyłączenie tej opcji i łączenie się na żądanie, według własnego uznania, a co najważniejsze dopiero po zweryfikowaniu połączenia pod kątem autentyczności.

Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania

Warto rozważyć również korzystanie z dwuskładnikowego uwierzytelniania. Wiele popularnych stron i portali oferuje  korzystanie z dwóch informacji, w celu zapewnienia, że nasze konto jest bezpieczne. Pierwszą z nich jest hasło, którego używamy do logowania, drugą informacją jest specjalny kod, który zazwyczaj jest wysyłany za pośrednictwem telefonu komórkowego w postaci SMS-a.

Wyłącz Wi-Fi

Wyłączajmy Wi-Fi, gdy go nie używamy. Jeśli używamy komputera w miejscu publicznym (z dostępem do sieci), ale nie potrzebujemy dostępu do Internetu, powinniśmy zadbać o to, by wyłączyć połączenie bezprzewodowe. Możemy to zrobić wyjmując zewnętrzną kartę WiFi lub po prostu wyłączając połączenie WiFi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!