Jak w bezpieczny sposób korzystać z bankowości internetowej?
Na co zwracać uwagę? Jak chronić newralgiczne dane? Sprawdź, co warto wiedzieć, by nie paść ofiarą oszustwa.
- Jan Wróblewski
- /
- 22 marca 2021
Na co uważać?
Na początku warto zaznaczyć, że mówiąc bezpiecznej bankowości internetowej, należy zacząć od bezpiecznej bankowości offline. Troska o nasze bezpieczeństwo powinna zaczynać się już podczas podchodzenia do bankomatu.
W obecnych czasach oszuści, chcąc nas okraść, korzystają z najróżniejszych taktyk. Niektóre z nich polegają np. na kopiowaniu karty za pomocą nielegalnego zapisu z momentu wprowadzenia numeru PIN. Dlatego też pamiętajmy, by zawsze ukrywać tę czynność, zasłaniając klawiaturę bankomatu. Podczas wypłacania pieniędzy warto się rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, czy przypadkiem ktoś nie stoi tuż obok nas. Warto pamiętać, że oszuści wcale nie potrzebują naszego numeru PIN, żeby nas zmanipulować. Zdarza się, że złodziej, znając jedynie numer karty, imię i nazwisko posiadacza oraz CVV (kod bezpieczeństwa karty) jest w stanie przeprowadzić transakcję online, za która obciążone zostanie nasze konto.
Czy istnieją dodatkowe środki bezpieczeństwa?
Warto wiedzieć, że podczas korzystania z karty do płatności online możemy skorzystać z dodatkowych protokołów bezpieczeństwa, takich jak 3-D Secure. Nie wszyscy wiedzą, że chociaż nie jest to zamierzone, to sklepy internetowe, które nie korzystają z zabezpieczeń, sprawiają, że nasza karta kredytowa jest bardziej podatna na złośliwe manipulacje. Co więcej, niektóre banki nie zapewniają nam nawet ubezpieczenia w razie kradzieży online dla kart, które nie były objęte dodatkowym protokołem bezpieczeństwa.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak zadbać o bezpieczeństwo bankowości internetowej
Przede wszystkim używajmy zapory, oprogramowania antywirusowego i antyspyware. Są to podstawowe narzędzia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko, że ktoś wykradnie nasze dane. Warto się również upewnić, że nasz program antywirusowy, antyspyware, zapora sieciowa oraz inne aplikacje są aktualne. Nigdy nie wolno lekceważyć i odkładać w czasie aktualizacji zabezpieczeń.
Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo, pamiętajmy, by chronić nie tylko swój kod PIN, ale również hasła i osobiste pytania identyfikacyjne. W tym celu warto pamiętać, żeby nie przechowywać ich np. na kartce przypiętej do naszego pulpitu, czy w portfelu. Równie kiepskim pomysłem jest zapisywanie ich w dokumencie na komputerze. Nasze hasła powinniśmy zmieniać przynajmniej raz w miesiącu, tak by maksymalnie ograniczyć możliwość, że ktoś je odgadnie. Porządne hasło powinno się składać nie tylko z liter, ale również cyfr, symboli, i znaków specjalnych.
Niezwykle istotną i równie często pomijana czynnością jest proces wylogowania się po użyciu konta. Pamiętajmy, by nigdy nie zostawiać komputera bez nadzoru, jeśli jesteśmy zalogowani na swoje konto. Dobrym nawykiem jest również czyszczenie pamięci podręczną przeglądarki po wylogowaniu.
O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy, że bank nigdy nie wysyła wiadomości, w których prosi o podanie kodu PIN, czy hasła. Nie dajmy się również złapać na wszelkiego rodzaju konkursy, loterie itp. Inną często stosowaną przez oszustów praktyką są próby nakłonienia użytkowników do dokonania prawdziwej płatności, pod przykrywką wykonania „testu”. Nie dajmy się zwieść tego typu zagrywkom i zawsze zachowujemy czujność. Starajmy się zapamiętywać, jak wygląda dany proces związany z bankowością elektroniczną i w razie i reagujmy w razie wykrycia anomalii. Dodatkowo zadbajmy o nasze bezpieczeństwo, używając funkcji blokowania wyskakujących okienek. Uważajmy również na okienka wyskakujące bezpośrednio podczas transakcji. Chcąc zalogować się do naszego banku, wpisujemy jego adres ręcznie lub wybieramy link z zapamiętanych adresów ulubionych, zamiast bezwiednie klikać łącze e-mail. Przestrzegając wszystkich wymienionych procedur, zwiększamy nasze szanse na zachowanie prywatności i uniknięcie sytuacji, w której padniemy ofiarą oszustów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?