Windows 10. Funkcje, których nie znasz

Przedstawiamy funkcje Windows 10, których jeszcze nie znasz

  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Oprogramowanie od Microsoftu jest znane niemal każdemu internaucie w Polsce. Starzy wyjadacze korzystają z niego od ery Windowsa 3.11 lub 95. Na przestrzeni lat system bardzo ciekawie ewoluował, stając się środowiskiem jeszcze bardziej przyjaznym i rozbudowanym. Co ciekawe, platforma jest pełna ciekawych funkcji, których wielu użytkowników wciąż nie zna.

Windows 10 — co trzeba o nim wiedzieć?

Kilka lat temu Microsoft radykalnie zmienił swoją filozofię w zakresie sprzedawania kolejnych wersji oprogramowania dla komputerów PC. Wcześniej, zarówno w czasach Windowsa 95, jak i niezwykle cenionych przez użytkowników platform XP i Windows 7, po prostu szło się do sklepu i kupowało oprogramowanie, które było dostępne na płycie.

Wraz z popularyzacją internetu do głosu doszedł zupełnie nowy model sprzedażowy, który w dużej mierze opierał się na aktualizacjach, które — na dobrą sprawę — firma mogła wypuszczać każdego dnia. Instalują się one zdalnie, w tle, w wyniku czego raczej nie zakłócają działań, jakie na komputerze w tym czasie podejmuje użytkownik.

Windows 10 to „ostatni Windows”. Wynika to z tego, że — właśnie za sprawą aktualizacji zdalnych — Microsoft może udostępniać kolejne wersje oprogramowania lub jego nowe funkcje wszystkim zainteresowanym za darmo. W praktyce oznacza to, że tylko raz płacimy za system, a długą żywotność w zakresie nowych funkcji wdrażanych automatycznie, przez sieć, możemy cieszyć się przez kilka lat.

Jak chronić swoją firmę?Jak chronić swoją firmę?Jan Wróblewski

Czym wyróżnia się Windows 10?

Przede wszystkim internetowością, pod której pojęciem należy rozumieć szybki dostęp choćby do sterowników. Microsoft bardzo ciekawie rozbudował też charakterystyczne menu wywoływane po naciśnięciu przycisku Start. Teraz znajduje się tam o wiele więcej treści niż w czasach Windowsa XP czy Windowsa 7.

Niektóre elementy interfejsu nawiązują do charakterystycznych kafelek, czyli wielkiego eksperymentu, jakim był Windows 8 i 8.1. Praktyka pokazała jednak, że tak prosty interfejs, który może i świetnie radził sobie na tabletach, nie przekonuje użytkowników komputerów PC czy hybryd.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ukryte funkcje w Windows 10

Na pewno warto zwrócić uwagę na pulpity wirtualne. To świetne narzędzie, które doskonale optymalizuje pracę i skraca czas niezbędny do włączania aplikacji, które mamy uruchomione w tle. Aktywujemy je skrótem: Win+Ctrl+strzałka w bok.

Ciekawostką jest też schowek, do którego dostęp zyskujemy, klikając Win+V. Jest to miejsce, gdzie szybko możemy skopiować wiele treści, bez konieczności zapisywania wszystkich kolejnych zmian na przykład w Notatniku.

Microsoft dostrzegł też potencjał w segmencie zabezpieczeń biometrycznych. W urządzeniach Apple już od pewnego czasu można logować się nie poprzez tradycyjne hasło, ale naszym odciskiem palca. Oczywiście, jeśli komputer oferuje taki moduł. Funkcję oferuje też Windows 10, a odnajdziemy ją w ustawieniach, w zakładce Windows Hello.

Warto przyjrzeć się też nowemu menu gestów, jakie możemy wykonywać na gładziku. Znajdziemy je w zakładce Płytka Dotykowa w ustawieniach. Można szybko aktywować tam kilka świetnych gestów, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę z Windows 10. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!