Bezpieczeństwo hostingu. O czym pamiętać

Miejsce w sieci, gdzie zdecydujemy się postawić naszą stronę to niezwykle ważna kwestia, która w dużym stopniu może zaważyć na jej końcowym sukcesie. Bardzo dużą rolę odgrywa na przykład kwestia bezpieczeństwa hostingu. O czym warto pamiętać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 kwietnia 2021

Po czym poznać dobry hosting?

Niestety, ale czasy, kiedy najtańszy hosting zawsze był najlepszą opcją, już dawno się skończyły. Owszem, wiele uznanych na rynku firm wciąż walczy atrakcyjną polityką cenową, jednak z biegiem czasu internauci zaczęli zwracać uwagę na zupełnie inne rzeczy.

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście deklarowany czas on-line. Nawet najlepszemu dostawcy hostingu może zdarzyć się awaria. Musimy jednak pamiętać o tym, że ta awaria nie dotyczy tylko jego, ale odbija się też na naszej działalności.

Jeśli więc mamy na przykład sklep on-line, to każda godzina awarii będzie jednocześnie naszą stratą. Dobrze więc wybierać takiego dostawcę miejsca na stronę WWW w internecie, którego deklarowany czas online jest możliwie jak najdłuższy.

Co wpływa na to, czy hosting jest bezpieczny?

Przede wszystkim, zastosowane oprogramowanie oraz umiejętności administratorów. Hosting musi mieć najwyższe standardy zabezpieczeń. Nie może być podatny na ataki DDoS ani inne formy cyfrowych oszustów, które mogłyby skutkować na przykład potężnym wyciekiem danych.

Zanim podejmiemy decyzję o związaniu się umową, sprawdźmy w wyszukiwarce, czy dany serwis nie borykał się już wcześniej z jakimiś znaczącymi problemami na tym polu. Jeśli wpadka zdarzyła się kilkakrotnie, może warto dwa razy się zastanowić?

Warto docenić też tych operatorów, którzy udostępniają użytkownikom choćby darmowe certyfikaty SSL (na przykład Let’s Encrypt) za darmo. Zawsze to oszczędność, którą warto docenić. Praktyka pokazuje też, że dużą rolę odgrywa dostęp do całodobowej infolinii. Zarówno dla klientów premium jak i tych, którzy korzystają z podstawowej usługi dostępu.

Pamiętajmy o tym, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa zwykle jesteśmy my — użytkownicy. Jeśli osoba płacąca za hosting nie wie, jak zainstalować na przykład Wordpressa i jakie nadać mu uprawnienia CHMOD, to jest to sytuacja, która grozi wyciekiem danych. Hostingi powinny minimalizować ten trend, oferując automatyczne instalatory najpopularniejszych CMS-ów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy dobry hosting musi być drogi?

Na szczęście nie. Na rynku wciąż można znaleźć wielu cenionych dostawców, którzy nie życzą sobie za świadczone usługi horrendalnie wysokich cen. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że czasem część tych opłat próbuje się przenieść na inne obszary funkcjonowania.

Sprawdźmy, czy kupowana wraz z hostingiem w pakiecie domena nie będzie zbyt droga za rok, przy jej odnowieniu. Warto też dokładnie przeczytać regulamin, by mieć pewność, że podawana cena hostingu nie jest jedynie opłatą promocyjną.

Dlaczego to tak ważne? Ponieważ mogłoby się okazać, że po roku cena za dokładnie tę samą usługę wzrośnie na przykład o 100%. W skali działalności, która wykupiła największy pakiet, mogłaby to być już dość istotna finansowo różnica.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!