Czy mogę w firmie mieć własny skład paliwa do samochodów?

W Polsce działa wiele firm, które bardzo mocno inwestują we flotę pojazdów, bo jest ona głównym filarem ich działalności. Spedycja czy przewozy kurierskie nie mogą obyć się bez aut. Czy w firmie można stworzyć własny skład paliwa? 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Po co mi własny skład paliwa w firmie?

Przede wszystkim po to, by obniżyć koszty. Zakup setek lub tysięcy litrów paliwa, a także umawianie się z wybranym dostawcą na comiesięczne uzupełnienie firmowego zbiornika daje ogromne pole do negocjacji finansowych. 

Nawet osoby, które mają tylko jeden pojazd w firmie i tankują na stacji paliw, są w stanie wynegocjować rabat zbliżony do kilku groszy na litrze paliwa. Kwota oczywiście rośnie wraz z jego ilością. Pozwala to stwierdzić, że duża firma, która cyklicznie pokonuje wiele tysięcy kilometrów, otrzyma więcej niż kuszące oferty na zakup paliwa na wyłączność od wszystkich firm działających na rynku w obszarze paliw.

Kolejnym atutem jest czas. Nie musimy wysyłać pracowników odpowiednio wcześniej, by ci tankowali duże auta flotowe na ogólnodostępnych stacjach paliw. To oszczędność czasu, która może przekuć się na wymierne efekty biznesowe. Jeśli w firmie mamy kilkudziesięciu kierowców i tyle samo aut, to robi się już z tego poważna ilość roboczogodzin. 

Jak najlepiej kontrolować koszty floty firmowej?Jak najlepiej kontrolować koszty floty firmowej?Martyna Kowalska

Zasady rozliczania paliwa w firmie

Warto pamiętać o tym, że ustawienie na terenie działalności dużego zbiornika z paliwem to nie jedyne wyzwanie. Paradoksalnie, często dopiero w tym miejscu zaczynają się schody. Takie paliwo musimy odpowiednio rozliczyć, a to — od 2018 roku — może rodzić pewne problemy.

Pamiętajmy o tym, że nie każdy pojazd może korzystać ze stuprocentowego odliczenia VAT-u. Musimy wykazać, że auto jest wykorzystywane tylko do pracy. Osoby, które korzystają z auta firmowego do celów prywatno-służbowych (a więc na przykład jeżdżą nim też do sklepu lub na wakacje) mogą odliczyć tylko 50% właściwego podatku.

Stawia to przed pracodawcą wiele wyzwań. Przede wszystkim musimy wykazać, że pojazdy, które zaopatrujemy z takiego zbiornika, wykorzystują to paliwo tylko do celów firmowych, a więc mają prowadzoną tak zwaną kilometrażówkę. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy własna rozlewnia paliw w firmie się opłaca?

Bez wątpienia rozwiązanie ma wiele atutów. Trzeba jednak stwierdzić, że daleko mu do ideału, ponieważ systemy tego typu wydają się nie do końca być kompatybilne z obowiązującym w Polsce prawem podatkowym. Praktyka pokazuje, że wiele firm „dla świętego spokoju” woli tankować na stacjach paliw.

Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak — tak samo, jak w przypadku własnych rozlewni — można negocjować wysokie rabaty, a także korzystać z wielu ciekawych programów partnerskich, które oferują dziś niemal wszystkie liczące się sieci stacji działające w Polsce.

Przed wyborem najlepszej oferty szczególnie powinni zastanowić się ci przedsiębiorcy, którzy dostarczają swoje produkty nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. Upewnijmy się, że karty rabatowe działają w tych krajach oraz że sieć paliw danego dostawcy jest tam odpowiednio rozbudowana.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!