Jakich pytań nie można zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny etap, przez który przechodziła zdecydowana większość osób aktywnych zawodowo. Jej schemat ewoluuje od lat. W sieci krąży wiele mitów o rekruterach i nieszablonowych pytaniach, jakie nam zadają. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każda rozmowa o pracę ma też ten etap, kiedy to kandydat może o coś zapytać. Jakich pytań nie wypada wtedy zadawać?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 kwietnia 2021

Jak postępować na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli dopiero wchodzimy na rynek pracy, to każda taka rozmowa będzie pełna stresu i emocji. Trudno się temu dziwić. Musimy w przeciągu kilku-kilkunastu minut udowodnić swoją wartość osobie obcej, o której nie wiemy niemal nic, a ona — za sprawą naszego CV — wie o nas całkiem sporo. To niekomfortowa sytuacja. 

Mimo wszystko kluczową cechą jest zachowanie spokoju. Warto odpowiadać na pytania zwięźle, lakonicznie, bez zbędnego rozwodzenia się nad szczegółami czy próbami wplecenia żartu przy każdej możliwej okazji. Rektuterzy nie oceniają nas przecież pod kątem tego, czy sprawdzimy się w stand-upie, czy kabarecie, prawda?

W miejscu pracy liczy się należyte wywiązywanie ze swoich zdań i szybkie wykonywanie poleceń przełożonego. Pracownik, który wyraża się jasno i klarownie będzie uznany za osobę konkretną. A właśnie takie osoby są w wielu firmach cenione.

Pamiętajmy jednak, aby nie mylić lakonicznej formy wypowiedzi z żołnierskim „tak” i „nie”. Takie osoby mogą uchodzić za wycofane. Mimo tego, że kandydata powinno oceniać się po kompetencjach, to „milczkowie”, czyli osoby, które zapytane nie potrafią wydusić z siebie nic więcej niż potwierdzenie lub zaprzeczenie, raczej będą miały pod górkę.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Czasy, kiedy trzeba było przyjść na takie spotkanie w eleganckim garniturze — bez względu na stanowisko, na jakie się aplikowało — szczęśliwie odeszły do lamusa. Dziś wystarczy ubrać się po prostu schludnie. Pamiętajmy o tym, aby nie poczuć się zbyt pewnie i nie wyrazić tego w swoim ubiorze.

Nawet jeśli nie taka była nasza intencja, to szef mógłby poczuć się zbagatelizowany. Dobrym pomysłem dla osób, które źle czują się w stroju oficjalnym, będą spodnie jeansowe i klasyczna koszula z kołnierzykiem. W zależności od pory roku można na nią założyć na przykład sztruksową marynarkę lub ładną, jeansową koszulę z długim rękawem.

Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na liście pytań zakazanych na pewno warto umieścić te, gdzie próbujemy ustalić od rekrutera, czym właściwie zajmuje się firma. To jedno z najgorszych pytań, na jakie możemy wpaść w trakcie rozmowy o pracę. Mimo tego, że wiele się na tym polu zmieniło, pytanie o to, kiedy można wziąć wolne, także nie są zbyt mile widziane.

Pytania o wynagrodzenie są jak najbardziej w porządku, jednak pytanie o premię (dając do zrozumienia, że ona nam się należy od pierwszego dnia) to kolejny potencjalny strzał w kolano. Całość wieńczy pytanie — czy też raczej próba wymuszenia odpowiedzi na rekruterze o to, czy już dostaliśmy tę pracę. A jeśli nie, to kiedy podpiszemy umowę. To kolejny błąd, którego lepiej unikać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: hr

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!