Windows 11 - czy można legalnie pobrać wersję testową systemu przed premierą?

Ostatni Windows (Win 10) debiutował sześć lat temu. Microsoft obiecywał wtedy, że będzie to ostatni Windows, a od tej pory każda kolejna wersja oprogramowania będzie wydawana w formie darmowej aktualizacji. Dziś wiemy już, że firma zmieniła zdanie i niebawem pojawi się Windows 11. A gdyby tak korzystać z niego legalnie już dziś?

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lipca 2021

Jakie nowości przyniesie Windows 11?

Nie da się nie rozpocząć od przebudowanego menu Start. W zasadzie od zawsze było ono domyślnie ustawione w dolnym lewym rogu, na pasku zadań. Z takim układem spotykaliśmy się zarówno w Windows 95, 98, Me, Viście, XP, Windows 7, Win 8.1, jak i w Windows 10, który wciąż jest najnowszym oficjalnie dostępnym oprogramowaniem od firmy z Redmond. 

Producent postanowił skupić się na uproszczeniu obsługi interfejsu. Mimo tego, że już od wielu lat Windows uchodzi za ekosystem prosty, wręcz banalny w obsłudze, to jednak Microsoft wciąż dąży do optymalizacji swojej głównej platformy. 

Mamy doczekać się zmodyfikowanego menu ustawień oraz panelu sterowania. Wiadomo też, że firma znów będzie chciała postawić na widżety. Dlaczego znów? Ponieważ pierwsze podejście do tego tematu miało miejsce wiele lat temu: w erze Windows Vista, którego jednak rynek nie przyjął zbyt ciepło.

Radykalną zmianą będzie układ menu Start. Firma po raz pierwszy zaproponuje, by przycisk, z którego poziomu uruchamiamy na przykład menu systemowe, domyślnie znajdował się w centralnej części paska zadań. Wzbudza to pewne podobieństwa zarówno względem Mac OS, jak i niektórych dystrybucji Linuxa, ze szczególnym naciskiem na Ubuntu.

Wiemy też, że firma zmieni zasady dystrybuowania aktualizacji. Te, z którymi spotykamy się teraz, w Windows 10, potrafią zajmować sporo miejsca. Firma z Redmond chce je odchudzić, dzięki czemu na wzrosnąć liczba osób, które szybko będą je pobierać i instalować. Nie wiemy, czy firma wciąż będzie stawiać na miesięczne i kwartalne łatki bezpieczeństwa czy będą one wydawane w locie, kiedy tylko będą gotowe.

Jakie wymagania systemowe na Windows 11?

O wiele większe niż Windows 10. Procesory wykonane w architekturze x64 muszą mieć co najmniej dwa rdzenie (1 GHz) oraz 4 GB pamięci RAM. System nie zainstaluje się na nośnikach mniejszych niż 64 GB. Grafika musi być zgodna z DirectX 12 oraz WDDM 2.0.

Naruszenia ochrony danych osobowych a kary pieniężneNaruszenia ochrony danych osobowych a kary pieniężneRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po stronie ciekawostek warto dodać, że okienka nie zainstalują się na ekranie mniejszym niż 9 cali, co dość mocno wpływa na przykład na rynek użytkowych tabletów. Co więcej, ekran musi mieć rozdzielczość nie mniejszą niż 720 punktów na cal (720p).

Jak zainstalować Windows 11 przed premierą?

To bardzo proste. Z poziomu Windows 10 musimy wejść do ustawień systemowych i centrum aktualizacji. Zaznaczamy opcję aktualizacji niejawnych, dołączając tym samym do programu testów. Po chwili powinniśmy zobaczyć do pobrania testowego builda Windowsa 11.

Warto pamiętać o tym, że nie jest to oficjalna dystrybucja oprogramowania i że może ona nie działać stabilnie. Może też nie być kompatybilna z aplikacjami, jakich używamy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!