Włamanie na konto WhatsApp. Co robić?

Konto na WhatsApp przejęte przez hakerów lub włamanie wynikające z nieostrożności? Oto co powinniście zrobić.

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 marca 2022

Informacje o skradzionych kontach – WhatsApp ostrzega

Nie podawaj nikomu swojego kodu weryfikacji SMS WhatsApp, nawet znajomym ani rodzinie. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, podając innej osobie swój kod i tracąc dostęp do konta WhatsApp, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, aby odzyskać swoje konto.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś inny korzysta z Twojego konta WhatsApp, powiadom rodzinę i znajomych, gdyż ta osoba może podawać się za Ciebie w czatach i grupach. Pamiętaj, że WhatsApp używa pełnego szyfrowania, a wiadomości przechowywane są na Twoim urządzeniu. Dzięki temu osoba z dostępem do Twojego konta na innym urządzeniu nie odczyta Twoich przeszłych konwersacji.

Jak odzyskać konto?

Zaloguj się do WhatsApp, podając swój numer telefonu i zweryfikuj go, wprowadzając 6-cyfrowy kod otrzymany w wiadomości SMS. Więcej informacji o weryfikowaniu numeru telefonu podano w Centrum pomocy: Android | iPhone.

Po wprowadzeniu 6-cyfrowego kodu z wiadomości SMS osoba korzystająca z Twojego konta zostanie wylogowana.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Może się również wyświetlić monit o kod weryfikacji dwuetapowej. Jeśli nie znasz tego kodu, możliwe że osoba korzystająca z Twojego konta włączyła weryfikację dwuetapową. Musisz odczekać 7 dni, aby móc się zalogować bez kodu weryfikacji dwuetapowej. Bez względu na to czy znasz kod weryfikacyjny, czy nie, ta inna osoba zostanie wylogowana z Twojego konta, gdy wprowadzisz 6-cyfrowy kod z wiadomości SMS. Więcej na temat weryfikacji dwuetapowej przeczytasz w tym artykule.

Uwaga

Jeśli masz dostęp do swojego konta i podejrzewasz, że ktoś z niego korzysta przez WhatsApp Web lub WhatsApp na pulpit, zalecamy wylogować się ze wszystkich komputerów przy użyciu telefonu.

Aby chronić Twoje konto, WhatsApp wyśle powiadomienie, gdy ktoś spróbuje zarejestrować konto WhatsApp, podając Twój numer telefonu. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Kiedy pierwsze wyłączenie naziemnej telewizji w starym standardzie?Kiedy pierwsze wyłączenie naziemnej telewizji w starym standardzie?Michał Górecki

Porady dotyczące zabezpieczenia konta

- Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wzmocnić zabezpieczenia swojego konta WhatsApp:

- Nie podawaj nikomu swojego kodu rejestracyjnego ani PIN-u do weryfikacji dwuetapowej.

- Włącz weryfikację dwuetapową i podaj swój adres e-mail, którego możesz użyć, gdy zapomnisz PIN-u.

- Ustaw kod urządzenia.

- Zachowaj czujność wobec osób, które mają fizyczny dostęp do Twojego telefonu. Jeśli ktoś ma fizyczny dostęp do Twojego telefonu, może też korzystać z Twojego konta WhatsApp bez Twojej zgody.

- Zalecamy podzielić się tymi wskazówkami z rodziną i znajomymi, by pomóc im lepiej zabezpieczyć swoje konta WhatsApp.

Uwaga: Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail o zresetowaniu PIN-u do weryfikacji dwuetapowej lub kodu rejestracyjnego pomimo braku prośby o taką wiadomość, nie klikaj linku. Ktoś inny może próbować uzyskać dostęp do Twojego numeru telefonu w WhatsApp.

Rozwaga wobec udostępnianych treści

WA zachęca do uważnego zastanowienia się przed udostępnianiem zawartości kontaktom w WhatsApp.

Kiedy udostępnisz czat, zdjęcie, film czy wiadomość głosową komuś innemu w WhatsApp, wówczas ten odbiorca lub odbiorcy będą posiadać kopie tych wiadomości. Będą oni mogli przekazać lub udostępnić te wiadomości innym osobom. Aby uzyskać więcej informacji na temat multimediów do jednorazowego wyświetlenia, przeczytaj ten artykuł.

WhatsApp ma także funkcję lokalizacji, z której możesz korzystać, aby udostępnić swoją lokalizację w wiadomości WhatsApp. Udostępniaj swoją lokalizację jedynie zaufanym osobom.

Źródło: WhatsApp

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!