Zewnętrzna karta graficzna eGPU do laptopa z Windows. Czy warto?

Jeśli kupiliśmy taniego laptopa, to jest więcej niż prawdopodobne, że ma on zintegrowaną kartę graficzną, która — delikatnie mówiąc — gwarantuje niskie osiągi. W takiej sytuacji możemy posiłkować się kartą eGPU. Czy warto?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 sierpnia 2021

Czy karta graficzna w laptopie z Windows ma znaczenie?

O wiele częściej słyszymy o tym, że pewną rolę odgrywa na przykład procesor czy ilość pamięci RAM. Wystarczy przypomnieć sobie choćby kilka reklam popularnych sklepów z elektroniką użytkową, by utwierdzić się w tym przekonaniu.

Okazuje się jednak, że karta graficzna to bardzo ceniony element zestawu. Paradoksalnie, nie wszyscy odniosą takie wrażenie. Jeśli kupujemy do firmy laptopa z Windows tylko po to, by tworzyć na nim treści w pakiecie biurowym lub odpowiadać na korespondencję elektroniczną, to nawet najprostsza zintegrowana karta graficzna powinna być dla nas wystarczająca.

Można stwierdzić, że znaczenie tego podzespołu rośnie wprost proporcjonalnie do zadań, jakie stawiamy przed urządzeniem. Jeśli na przykład chcemy tworzyć krótkie filmy, jakie umieścimy na firmowym kanale YouTube, to po pewnym czasie wydajność tego podzespołu może odegrać już dużą rolę.

Wbrew pozorom, nie jest to element, z którego korzystają tylko gracze. Oczywiście, rozbudowana i wydajna karta graficzna o ogromnej mocy obliczeniowej świetnie sprawdzi się w grach, ale nie tylko. Na rynku można wskazać wiele takich obszarów.

Kiedy potrzebujemy karty graficznej o dużej mocy obliczeniowej?

Na pewno jest to gigantyczny atut, kiedy pracujemy z materiałami wideo w wysokiej rozdzielczości, na przykład Full HD przy 60 klatkach na sekundę lub 4K. Bez tego elementu znacznie spada też jakość pracy z profesjonalnym oprogramowaniem do tworzenia wizualizacji.

Kto to jest asset manager?Kto to jest asset manager?Martyna Kowalska

Kolejnym segmentem rynku, gdzie duża moc obliczeniowa karty graficznej jest niezwykle pożądana, jest programowanie, zwłaszcza zaś programowanie obiektowe. Im bardziej zaawansowany model, tym szybszej grafiki i wydajniejszego procesora będziemy potrzebować.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W podobnym tonie można też wypowiadać się o dość nowym segmencie rynku, jakim jest trenowanie modeli bazujących na sztucznej inteligencji. Jest to też ceniony element dobrego komputera dla moderów, a także dla osób, które pracują z grafiką kreatywną.

Jak działa karta z eGPU?

W dużym uproszczeniu rzecz ujmując, jest to dopinana, zewnętrzna karta graficzna, którą musimy tylko podłączyć do wydajnego portu, a więc najlepiej do USB-C lub złącza Lighting. Po prostu podłączamy taką kartę i — zgodnie z zaleceniem producenta — wybieramy ją w ustawieniach jako główną kartę graficzną.

To proste i skutecznie rozwiązanie, by szybko zwiększyć moc obliczeniową urządzenia. Takie rozwiązanie szczególnie przyda się nam wtedy, gdy po pewnym czasie urządzenie zacznie radzić sobie z obróbką materiałów coraz gorzej.

Mimo tego, że ceny zewnętrznych kart eGPU wciąż są wysokie, to na pewno będą stanowiły mniejszy wydatek, niż zakup w pełni nowego laptopa o gigantycznej mocy obliczeniowej. Co więcej, taką kartę eGPU można przełączać między kilkoma urządzeniami, w zależności od potrzeb.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!