Jak najwygodniej pisać wiadomości tekstowe na smartfonach z Androidem?

Myliłby się każdy, kto powiedziałby, że różnice we wpisywaniu wiadomości na iOS a Androidzie są nieznaczne. Tak naprawdę jest ich bardzo dużo i w dużej mierze wpływają one na komfort komunikacji z innymi osobami. Jak najszybciej wprowadzać napisane poprawną polszczyzną wiadomości, a następnie je wysyłać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Klawiatury w ekosystemie Androida — na co warto zwrócić uwagę?

Warto rozpocząć od tego, że niemal każda duża firma rozwija swoją własną klawiaturę, a także gesty, które są w pełni niezależne od tego, co narzuca konkurencja, czy to z obozu Apple, czy też taka, która również działa w obozie Androida.

Możemy wpisywać wiadomości poprzez standardowe tapanie na poszczególne litery, ale niezwykle popularne jest też tak zwane ślizganie się palcem po ekranie, czyli Swype. To właśnie ta klawiatura kilka lat temu zupełnie zmieniła układ sił w branży.

Swype został przejęty przez Samsunga, jednak na rynku pojawiło się wielu naśladowców, którzy dodawali nowe funkcje, które jeszcze bardziej optymalizowały cały proces pisania wiadomości, czyniąc go bardziej komfortowym i bezpiecznym.

Na pewno warto wyróżnić tu klawiaturę Swift Keyboard, która wciąż jest domyślnym rozwiązaniem, jakie stosują niektórzy producenci. Wprowadziła ona kilka dodatkowych usprawnień w zakresie predykcji, a także położyła większy nacisk na słownik oraz na skórki graficzne, dzięki którym można było dopasować design klawiatury do naszych oczekiwań. 

Google Keyboard — co trzeba wiedzieć?

Z biegiem czasu Google zaczęło zyskiwać przewagę w kolejnych elementach, które stanowiły o sile Androida. Aplikacja Muzyka Play wyparła wiele autorskich odtwarzaczy różnych firm, tak samo, jak aplikacja Zdjęcia, która nawet dziś jest często wybieraną domyślną galerią dla multimediów na naszym urządzeniu.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Od razu po premierze Google Keyboard, wiele firm szybko dostrzegło potencjał tego rozwiązania. Klawiatura pod wieloma względami może uchodzić za bliską ideału. Obsługuje zarówno głosowe dyktowanie wiadomości w języku polskim, jak i pisanie poprzez przeciąganie palcem po ekranie (swype) oraz tradycyjne tapanie w ekran z podpowiedziami, jakie wyświetla aplikacja, ucząc się naszych nawyków. 

Jak najwygodniej pisać wiadomości na Androidzie?

Na pewno warto dać szansę wspomnianej wyżej klawiaturze od Google. Świetnie łączy się ona z innymi elementami ekosystemu. Daje między innymi możliwość przechowywania haseł oraz szybkiego zarządzania nimi. Nie brakuje też tworzonych przez społeczność motywów graficznych.

W ustawieniach klawiatury szybko można włączyć tryb automatycznej korekty. Będzie on za nas wstawiał między innymi znaki interpunkcyjne. Warto jednak pamiętać o tym, by wyłączyć tryb podmiany niektórych słów. Jeśli używamy wyrazów, jakich nie ma w bazie aplikacji, to będzie je ona podmieniać. Może to prowadzić do wielu pomyłek, które na szczeblu komunikacji biznesowej raczej nie powinny się zdarzyć. Niektóre słowa lepiej dodać do bazy samodzielnie, co w dużej mierze pozwala wyeliminować ten problem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!