Kto to jest asset manager?

Inwestorzy — zarówno indywidualni, jak i ci, którzy obracają dużym kapitałem w ramach firm czy grup inwestycyjnych, mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest oczywiście ryzyko związane z procesem inwestycji. Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni tego, czy w dany biznes warto wejść. Warto poradzić się asset managera. Kim jest ta osoba i co wchodzi w zakres jej kompetencji?

Kto to jest asset manager?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 marca 2021

Kto to jest asset maganer?

Załóżmy, że dopiero wchodzimy w świat inwestowania. Mamy do wyboru kilka różnych opcji. Jedną z bezpieczniejszych są naturalnie obligacje, jednak nie jest to rynek, na którym można szybko i dobrze zarobić, a przecież właśnie o to chodzi wielu inwestorom, prawda?

Możemy grać na giełdzie, jednak bez odpowiedniego zaplecza technicznego i wiedzy, trudno tutaj o spektakularne sukcesy. Rynek Forex oraz kryptowaluty wciąż wzbudzają w naszym kraju wiele emocji, przez co nie jest to obszar, jakim interesują się firmy inwestujące czyjś kapitał.

A zatem, jak inwestować, by inwestować dobrze i z zyskiem? Właśnie na to pytanie odpowiada asset manager, czyli osoba, która — działając w ramach usługi asset managementu — będzie dla nas świadczyć usługi doradcze. Zwykle są to osoby, które dysponują ogromną wiedzą praktyczną.

Co ważne, nie jest to wiedza, tylko czysto techniczna, ale raczej rozwijane przez lata kompetencje i sieci kontaktów, dzięki którym asset manager potrafi „wyczuć rynek” i dostrzec niszę lub bańkę inwestycyjną, zanim wyłapią ją inni gracze.

Kto może świadczyć usługę asset managementu?

W Polsce zwykle świadczą ją domy maklerskie oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Powierzając nasze pieniądze tym osobom, warto wcześniej bardzo dokładnie zapoznać się z umową. Szczególną uwagę powinno się poświęcić działom dotyczącym gwarancji zwrotu oraz ocenie ryzyka inwestycyjnego, jednak zdecydowanie warto przeczytać cały dokument kilka razy, na spokojnie.

Od tego, czy zaufamy dobrej firmie, może zależeć przyszłość naszych pieniędzy. Zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i tej dalekosiężnej. Po parafowaniu umowy asset manager w naszym imieniu — w oparciu o wypracowaną wcześniej strategię — zacznie inwestować kapitał i dążyć do jego pomnożenia.

Pewnego rodzaju zabezpieczeniem może być to, że premia i wypłata asset managera zwykle stanowi procent od uzyskanego przychodu, jaki uda mu się wypracować. Pozwala to stwierdzić, że dzięki takiemu zabiegowi, wszyscy gramy do jednej bramki, czyli obu stronom zależy na jak największych zyskach.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Czym wyróżnia się asset management?

Pośród wielu przywilejów, jakie w obrocie pieniędzmi i aktywami ma zatrudniona przez nas osoba, warto wymienić kilka tych kluczowych. Bez wątpienia najważniejszą z nich jest personalizowana, indywidualna strategia inwestycyjna, którą asset manager musi dopasować do każdego ze swoich klientów.

Warto pamiętać też o tym, że klient nie ma dostępu do rachunku inwestycyjnego. Oznacza to, że cała relacja opiera się na bardzo głębokim zaufaniu. Jeśli coś pójdzie nie tak, musimy zdać się na wiedzę naszego menedżera i liczyć na to, że szybko uda mu się przekuć porażkę w sukces.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Czym jest LIDAR i do czego służy?
rozwiązania

Czym jest LIDAR i do czego służy?

Wiele rozwiązań technologicznych, także tych na polskim rynku, często wykorzystuje narzędzie, jakim jest lidar. Choć niesłusznie opisywany jako wyłącznie rodzaj lasera, jest bardzo zaawansowanym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!