120 mln zł dla firm na poprawę BHP

Firmy mogą otrzymać dofinansowanie z ZUS na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Kto może liczyć na wsparcie finansowe i ile może otrzymać? Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 kwietnia 2024

ZUS dofinansowuje poprawę BHP

W ostatnich latach wzrasta świadomość znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w poprawę warunków pracy, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy. 

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP? Joanna Gościńska

Widać to również po danych statystycznych. Od 2013 r. występowanie wypadków w miejscach pracy stale spada. W 2022 r. zgłoszono 66606 osób poszkodowanych przy pracy i było to o 3,2% mniej niż w 2021 r. 

ZUS ogłosił konkurs w 2024 r. na dofinansowanie projektów BHP. I cieszy się on dość sporym zainteresowaniem.

Co więcej – ZUS przygotował pulę środków w wysokości aż 120 mln złotych na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. To znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami. Firmy mogą otrzymać do 80% wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. złotych.

Wzrost znaczenia BHP w polskich firmach

Jak podaje sam ZUS, tegoroczny konkurs przyciągnął ponad 5 tysięcy wniosków od firm z całego kraju. W 2023 r. liczba wniosków była zbliżona, ale wzrost dostępnych środków z ZUS zachęcił jeszcze więcej firm do udziału.

ZUS we współpracy z ekspertami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego wybierze projekty, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa pracy oraz zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych. 

Wśród projektów mogą znaleźć się inwestycje w maszyny i urządzenia zwiększające ochronę przed hałasem czy drganiami mechanicznymi, oświetlenie miejsc pracy, poprawę wentylacji czy zakup środków ochrony indywidualnej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dla kogo dofinansowanie na BHP?

W konkursie mogą wziąć udział przedsiębiorcy spełniający określone kryteria. Muszą oni być regularnymi płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatków. 

Dodatkowo nie mogą znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym ani być objęci postępowaniem likwidacyjnym czy układowym z wierzycielem. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie nie częściej niż raz na trzy lata.

O dofinansowanie nie może ubiegać się płatnik, który otrzymał taką dotację przed upływem trzech lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania lub od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.

Inspektor BHP – jakie ma uprawnienia?Inspektor BHP – jakie ma uprawnienia?Anna Malinowska

Inwestycje w bezpieczeństwo i higienę pracy stają się coraz ważniejsze dla firm. Dofinansowanie projektów BHP przez ZUS stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorstw, które chcą zadbać o dobro pracowników oraz spełniać wymogi bezpieczeństwa. Co więcej – 300 tys. złotych to na tyle duża kwota, że może zainteresować wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora MMŚP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!