Ryczałt a kredyt hipoteczny – czy to rozwiązanie obarczone większym ryzykiem?

Często można spotkać się z opinią, że ryczałt i kredyt hipoteczny to bardzo nietrafione połączenie. W praktyce okazuje się jedna, że choć faktycznie o zobowiązanie może być nieco trudniej, ta grupa klientów wcale nie jest skazana na porażkę. Sprawdźmy, z czego wynikają problemy i jak prezentuje się ryzyko.  

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 12 maja 2024

Kredyt na ryczałcie: skąd biorą się problemy?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z trzech dostępnych dla przedsiębiorców form opodatkowania. Atrakcyjne stawki ryczałtu i uproszczona forma obliczania należności zdecydowanie mogą być ważnymi argumentami przemawiającymi za tym rozwiązaniem. Z drugiej strony niekiedy okazuje się, że uzyskanie kredytu, zwłaszcza tego na większą sumę, takiego jak kredyt mieszkaniowy, będzie trudniejsze.

Kredyt hipoteczny na ryczałcie może stanowić wyzwanie dla przedsiębiorców ze względu na specyficzne zasady obliczania tego podatku. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opiera się na przychodach, a nie na dochodach (przychody minus koszty), co oznacza, że przedsiębiorcy nie mogą odliczać kosztów uzyskania przychodu. To utrudnia bankom precyzyjne określenie faktycznego dochodu przedsiębiorcy.

Ryczałt ewidencjonowany a kredyt hipoteczny: kwestia zdolności kredytowej

Banki mają przede wszystkim trudności z oceną zdolności kredytowej przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. W przeciwieństwie do osób rozliczających się według skali podatkowej czy podatku liniowego, gdzie wykazywane są dochody, zasadniczo ryczałtowcy nie mają obowiązku ich raportowania. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aby ocenić zdolność kredytową przedsiębiorców na ryczałcie, banki stosują uproszczone metody, przyjmując pewien procent przychodu jako dochód. Przeliczniki te różnią się w zależności od instytucji finansowej. Niektóre banki mogą uznać nawet 80% przychodu za dochód, jednak inne mogą przyjmować bardziej konserwatywne przeliczniki, np. 30% lub 50% przychodu.

Chcesz kredytu na ryczałcie? Przygotuj się!

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się ryczałtem ewidencjonowanym, uzyskanie kredytu hipotecznego może być bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe. Kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie się do samego procesu, w tym przede wszystkim wyboru instytucji. Najważniejsze informacje o ryczałcie i kredycie hipotecznym znajdziesz w tym artykule na Blogu Kredytowym: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-na-ryczalcie/

Warto także skonsultować się z doświadczonym doradcą kredytowym, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytową i przeprowadzi przez cały proces aplikacyjny. Doradca kredytowy zna aktualne oferty banków i ich politykę wobec ryczałtowców, co może znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Zwłaszcza że to podejście nie jest wcale jednorodne. Część instytucji jest w stanie bardziej liberalnie spoglądać na konkretne grupy zawodowe czy przedsiębiorców opłacających konkretną stawkę ryczałtu.

Co będzie Ci potrzebne do uzyskania kredytu?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny na ryczałcie może wiązać się również z nieco bardziej rozbudowanymi formalnościami, które mogą różnić się w zależności od banku. Podstawowe dokumenty, które będzie trzeba dostarczyć, to m.in.:

  • Ewidencja przychodów za bieżący i poprzedni rok – banki mogą wymagać szczegółowych zapisów lub podsumowania.
  • PIT-28 wraz z urzędowym poświadczeniem odbioru za poprzednie lata podatkowe.
  • Zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu w płatnościach.
  • Historia transakcji na firmowym koncie bankowym.
  • Dokumenty potwierdzające staż zawodowy oraz inne istotne informacje dotyczące działalności gospodarczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!