Czy pracodawca ma obowiązek dbać o odzież roboczą?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko obowiązek pracowników, ale również pracodawców. A jednym z elementów BHP jest niekiedy odzież robocza – tylko kto musi o nią dbać?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 7 maja 2024

Fot: Yunus Tuğ: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-praca-siedzenie-warsztat-23638660/

Pranie odzieży roboczej – czy pracodawca za to odpowiada?

Pracodawca ma obowiązek nie tylko dostarczyć odpowiednią odzież i obuwie robocze, ale również zapewnić ich regularne pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. To bardzo ważne, ponieważ brudna odzież robocza może stać się źródłem zagrożeń zdrowotnych. 

BHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyBHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcy Michał Górecki

Przepisy jasno wskazują, że w przypadku zanieczyszczenia odzieży substancjami chemicznymi, promieniotwórczymi czy materiałami biologicznie zakaźnymi, pracownik nie może samodzielnie prać takich ubrań. Jest to wyłączna odpowiedzialność pracodawcy, który musi zapewnić odpowiednie warunki do czyszczenia takiej odzieży.

Własna odzież robocza – czy to możliwe?

Kodeks pracy przewiduje możliwość korzystania przez pracowników z własnej odzieży i obuwia roboczego, pod warunkiem że spełniają one wymagania BHP. Jednak pracodawca nie może tego wymagać od osób, które wykonują prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn czy takie, które powodują intensywne brudzenie lub skażenie. 

Jeśli pracownik zdecyduje się na używanie własnej odzieży, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny odpowiadający kosztom, poniesionym na zakup i utrzymanie takiej odzieży.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Odpowiedzialność pracodawcy za odzież roboczą

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego. Jest to jego obowiązek, aby te środki ochronne były dostarczone nieodpłatnie i spełniały wymagania określone w literze prawa. 

Odzież taka ma za zadanie chronić przed zniszczeniem własnych ubrań pracownika oraz zapewnić odpowiednie warunki sanitarne i bezpieczeństwo. Nie zależy to od nazwy stanowiska, ale od środowiska pracy.

Dodatkowo pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki przechowywania odzieży, szczególnie gdy jest ona skażona niebezpiecznymi substancjami. W takim przypadku musi być przechowywana w wyznaczonych miejscach i nie może być powierzana pracownikom do samodzielnego czyszczenia.

 W myśl przepisów – jeżeli odzież robocza może stać się powodem skażenia innej odzieży, w zakładzie pracy powinna być urządzona specjalna pralnia.

Odzież robocza w pracy

Co więcej – jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić prania odzieży roboczej, może to powierzyć pracownikowi, ale pod warunkiem, że wypłaci mu ekwiwalent pieniężny pokrywający koszty prania. 

Wysokość tego ekwiwalentu powinna odpowiadać rzeczywistym wydatkom poniesionym przez pracownika, co daje pewną elastyczność w ustalaniu tych kwot między stronami stosunku pracy.

Odzież robocza dostarczona przez pracodawcę jest jego własnością. Pracownik, który otrzymał taką odzież z obowiązkiem zwrotu lub rozliczenia się z niej, odpowiada za nią w pełnej wysokości, chyba że wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. Pracodawca powinien zatem zapewnić warunki umożliwiające odpowiednie zabezpieczenie powierzonego mienia.

Wysokie standardy higieny są szczególnie istotne w branżach, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia odzieży materiałami niebezpiecznymi. Pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki prania i konserwacji odzieży, aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom. 

Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Kto może być zwolniony ze szkolenia okresowego BHP?Joanna Gościńska

Ponadto przepisy wskazują, że w niektórych przypadkach, jak produkcja i przetwarzanie cynku i ołowiu, transport odzieży roboczej do pralni musi odbywać się w zamkniętych pojemnikach, co dodatkowo podkreśla konieczność zachowania ścisłych standardów bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!