Bezpieczeństwo danych w aplikacjach mobilnych

Jakie jest największe wyzwanie stojące przed firmami podczas tworzenia aplikacji mobilnej? Prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników! Jak więc zrobić to dobrze?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 7 lutego 2024

 Co to jest bezpieczeństwo aplikacji mobilnych?

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych chroni aplikację przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak wirusy i inne zagrożenia cybernetyczne, poprzez zastosowanie standardowych protokołów bezpieczeństwa. To złośliwe oprogramowanie i zagrożenia internetowe narażają dane finansowe i inne wrażliwe dane na ryzyko hakerów. W dzisiejszym cyfrowym świecie bezpieczeństwo aplikacji mobilnych również stało się istotne. Dane osobowe użytkowników mogą zostać udostępnione hakerom w wyniku naruszenia bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Błędy mogą wynikać z nieistotnych błędów w kodowaniu lub niedopatrzeń podczas testowania. Sprawia, że ​​aplikacje mobilne są podatne na ataki hakerów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szyfrowanie danych podczas tworzenia aplikacji mobilnej. Szyfrowanie kodu i szyfrowanie danych to dwa dostępne rodzaje szyfrowania. W szyfrowaniu kodu tekst jest zamieniany na serię kodów numerycznych. Z kolei szyfrowanie danych powoduje zmianę danych w formę nieczytelną dla hakerów.

Kody wolne od błędów

Według profesjonalnych twórców aplikacji mobilnych około 82% luk w zabezpieczeniach aplikacji mobilnych wynika z niewłaściwych praktyk kodowania. Pokazuje, że kod wymaga wysokiego bezpieczeństwa, a twórcy aplikacji mobilnych powinni przed debugowaniem upewnić się, że jest on w 100% wolny od błędów. Zrozumienie jego architektury jest jedną z najlepszych technik zabezpieczenia aplikacji lub oprogramowania. Możesz zatrudnić dedykowanych programistów, którzy przetestują aplikację z różnych perspektyw i upewnią się, że kod jest bezpieczny. Pomoże Ci stworzyć bezpieczną aplikację i chronić dane jej użytkowników.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szyfrowanie wysokiego poziomu jest koniecznością podczas tworzenia aplikacji mobilnych. Stwórz więc aplikację, która będzie przypominać użytkownikom o okresowej zmianie haseł. Dodaj także funkcje, takie jak hasła alfanumeryczne. Zwiększa bezpieczeństwo i dodaje warstwową procedurę uwierzytelniania. Programiści mogą także dodać możliwości uwierzytelniania biometrycznego lub skanowania siatkówki oka. Te dwie funkcje wykorzystują uwierzytelnianie wysokiego poziomu, którego praktycznie nie da się obejść. Inną skuteczną techniką zabezpieczenia aplikacji jest OTP (hasło jednorazowe). 

Przeprowadź solidną kontrolę bezpieczeństwa

Weryfikacja użyteczności i bezpieczeństwa aplikacji mobilnej przed jej uruchomieniem jest obowiązkowa. Celem jest znalezienie luki w zabezpieczeniach aplikacji. Nawet po wydaniu aplikacji zaleca się częste testowanie. Aby dotrzymać terminu premiery, zespół programistów może okazjonalnie testować oprogramowanie, mimo że luki w zabezpieczeniach aplikacji mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika. Aby zapewnić doskonałe procesy uwierzytelniania i autoryzacji, przeprowadzaj audyty i testy kodu.  Programistom łatwiej jest kodować przy użyciu bibliotek stron trzecich, zamiast tworzyć aplikację od zera. Istnieje również mnóstwo darmowych bibliotek, które ułatwiają wywoływanie określonych funkcji. Zachowaj ostrożność podczas korzystania z takich bibliotek, ponieważ możesz narazić swoją aplikację na problemy związane z bezpieczeństwem.

Jeśli chodzi o biblioteki stron trzecich, zachowaj dwukrotnie większą ostrożność. Przed włączeniem kodu do aplikacji należy go odpowiednio przetestować i sprawdzić wiele wersji biblioteki. Po dokładnym zbadaniu lub pojawieniu się nowego problemu wiele największych bibliotek kodowania nadal ma problemy z bezpieczeństwem. Skorzystaj z kilku wewnętrznych repozytoriów kontrolerów i kontroli zasad, aby chronić swoje aplikacje przed potencjalnymi słabościami w tych bibliotekach. Regulacje te pomogą w oddzieleniu warstwy danych. 

Kontroluj udostępnianie danych w aplikacjach. Dla programistów, którzy chcą przesyłać dane między dwiema lub większą liczbą aplikacji, wąchanie danych jest bardzo obiecujące. Przesyłanie danych może być problematyczne, szczególnie jeśli hakerzy dowiedzą się, jak to zrobić i odkryją, że nie są one chronione. Uprawnienia oparte na podpisach mogą zapobiec niepotrzebnej ingerencji podczas przesyłania danych między programami, którymi zarządzasz. Funkcjonalność aplikacji zostaje zachowana, ponieważ uprawnienia te nie wymagają działań użytkownika. Zamiast tego sprawdzają, czy aplikacje uzyskujące dostęp do danych mają ten sam podpis i klucz podpisu.

Wstaw bezpieczne API

Wreszcie, bezpieczne interfejsy API to ostatnia metoda zapewnienia bezpieczeństwa danych klienta w aplikacji mobilnej. Interfejsy API to główna metoda przesyłania danych między aplikacjami, chmurą i konsumentami. Programiści muszą zagwarantować bezpieczeństwo kodu podczas korzystania z interfejsów API stron trzecich. Zezwól niezbędnym aplikacjom na dostęp do interfejsów API tylko z autoryzacją danych. Aby zabezpieczyć interfejs API aplikacji — użyj silnej bramy lub centralnego serwera OAuth, aby bezpiecznie zarządzać uwierzytelnianiem użytkowników. Wdrożenie powyższych strategii pomoże Ci stworzyć bezpieczną aplikację mobilną i zaoszczędzić ogromne koszty podczas tworzenia aplikacji mobilnej.

Aplikacja z Google Play nagrywała użytkowników bez ich zgodyAplikacja z Google Play nagrywała użytkowników bez ich zgodyAnna Petynia-Kawa


Stworzenie bezpiecznej aplikacji mobilnej to tylko kwestia przestrzegania najlepszych praktyk bezpieczeństwa tworzenia aplikacji mobilnych. Pomaga zapobiegać podatnościom, które mogą mieć duży wpływ na aplikację. Dlatego wszyscy właściciele firm powinni zacząć od solidnego kodu, który jest zgodny z eksperckimi praktykami kodowania i jawnymi wywołaniami funkcji. Poza tym, jeśli wdrożysz powyższe praktyki bezpieczeństwa tworzenia aplikacji mobilnych, będziesz z powodzeniem uruchamiał aplikację biznesową, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo danych użytkowników.

Aby uzyskać profesjonalną pomoc, możesz skontaktować się z wiodącą firmą zajmującą się tworzeniem aplikacji mobilnych.  Specjaliści pomogą Ci stworzyć aplikację mobilną, która będzie wystarczająco bezpieczna i zgodna z przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony danych.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!