Nowa norma ISO/IEC 42001:2023 adresuje kwestię AI

ISO/IEC 42001 tyczy się systemów zarządzania AI, czyli sztuczną inteligencją. Ma ona na celu pomóc organizacjom w stworzeniu wytycznych związanych z wykorzystaniem AI.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 13 lutego 2024

Nowa norma ISO/IEC

Sztuczna inteligencja stała się już nieodzownym elementem biznesu. Jej wpływ na gospodarkę i społeczeństwo jest coraz bardziej zauważalny. Z tego powodu organizacje muszą teraz odpowiedzialnie zarządzać AI, wdrażając dobre zasady, monitorując jej działanie i dostarczając usługi na najwyższym poziomie.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Wyzwania, jakie stawia AI, są liczne. Nieprzejrzystość w podejmowaniu decyzji przez systemy AI oraz zmieniające się zachowania systemów uczących się to tylko niektóre z nich. Dlatego też norma ISO/IEC 42001:2023 (zwana także ISO 42001), skupia się na zarządzaniu AI w organizacjach, podkreślając potrzebę unikalnego podejścia do specyficznych cech tej technologii.

Zarządzanie AI w organizacjach

Nowy standard ISO/IEC ma na celu promowanie godnego zaufania, przejrzystego i odpowiedzialnego rozwoju oraz wykorzystania systemów AI. Podkreśla również wartości etyczne, takie jak sprawiedliwość, brak dyskryminacji i poszanowanie prywatności. Pomaga organizacjom identyfikować i ograniczać ryzyko związane z wdrażaniem AI, poprawiając jednocześnie wydajność i zmniejszając koszty.

Ważnym elementem zarządzania sztuczną inteligencją jest jej integracja z procesami organizacji. Oprócz wcześniej wspomnianych – obejmuje też zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwem, uczciwością, przejrzystością oraz jakością danych i systemów AI na każdym etapie ich cyklu życia. 

Kluczowe procesy zarządzania AI obejmują określanie celów, zarządzanie dostawcami i partnerami oraz wspieranie odpowiedzialności i rozliczalności organizacji.

ISO 42001 nie dostarcza szczegółowych wytycznych, ale stanowi ramy wspierające organizacje we wdrażaniu kluczowych procesów. Wdrażanie Systemu Zarządzania Sztuczną Inteligencją (AIMS) wymaga różnorodnego podejścia, angażującego odmienne działy organizacji – od prawa przez marketing po HR.

Nowy standard obejmuje w końcu m.in. bezpieczne wdrażanie AI, zarządzanie, utrzymywanie równowagi między rzeczonym zarządzaniem a innowacjami, czy odpowiedzialność w wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co daje standard ISO 42001?

Standard ISO 42001 przynosi liczne korzyści. Obejmują one bezpieczne wdrażanie AI, uwzględniając odpowiedzialność i rozliczalność. Norma ta pozwala także na skupienie się na bezpieczeństwie, uczciwości, przejrzystości oraz jakości danych i systemów AI. 

Ponadto, traktowanie wdrożenia AI jako strategicznej decyzji z klarownie określonymi celami oraz silne zarządzanie w obszarze AI stają się możliwe dzięki ISO 42001.

ISO 42001 wspiera ponadto realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które stają się bardzo istotne – zwłaszcza dla korporacji. ISO 42001, jako globalny standard, określa wymagania dla AIMS, wspierając organizacje i społeczeństwo w czerpaniu korzyści ze sztucznej inteligencji, jednocześnie zapewniając, że systemy są rozwijane i wykorzystywane w sposób etyczny i odpowiedzialny.

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Martyna Kowalska

Wprowadzenie normy ISO/IEC 42001:2023 to krok w kierunku odpowiedzialnego i efektywnego zarządzania sztuczną inteligencją. Daje organizacjom narzędzia niezbędne do stawienia czoła wyzwaniom oraz wykorzystania potencjału AI na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!