Czy można się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją?

W obecnych czasach coraz częściej zadajemy sobie pytanie o wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii. Odwiedźcie wystawę „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik i przekonajcie się sami, czy musimy się bać sztucznej inteligencji.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 6 lipca 2023

Przyszłość jest dziś, czyli kiedy?

Czy czatboty zastąpią człowieka? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Czy możemy wierzyć maszynom? Kto jest twórcą we współczesnym świecie? To tylko wybrane tematy pierwszego modułu wystawy „Przyszłość jest dziś” – „Cyfrowy mózg?”, którą możecie zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Na zainteresowanych czekają też scenariusze lekcji i filmy edukacyjne, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć wpływ sztucznej inteligencji na nasze codzienne (i przyszłe) życie. 

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Program „Przyszłość jest dziś” realizują wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji, NASK – Państwowy Instytut Badawczy i CNK w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”. Obejmuje on wystawę i program edukacyjny, w ramach którego przygotowane zostały materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Wszystkie te działania zachęcają nauczycieli i młodzież do zadawania pytań o naszą wspólną przyszłość, nowe technologie, ekologię i rolę człowieka we współczesnym świecie.

„Cyfrowy mózg?”

Wystawa „Przyszłość jest dziś” będzie składać się z trzech modułów. Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć pierwsze dwa: „Cyfrowy mózg?” – dotyczący sztucznej inteligencji i„Misja: Ziemia” – poświęcony życiu na naszej planecie. W październiku swoją premierę będzie miał trzeci moduł: „Człowiek 2.0”, którego tematem będzie m.in.medycyna przyszłości.

Rywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTRywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTMonika Świetlińska


Moduł „Cyfrowy mózg?” polecamy wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy z zainteresowaniem przyglądają się najnowszym rozwiązaniom bazującym na sztucznej inteligencji. Chat GPT znający odpowiedź na wszystkie(?) pytania, nagrania spreparowanych głosów, deepfake – warto poznać stojące za nimi mechanizmy i na własnej skórze przekonać się, czy mamy się czego obawiać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Eksponaty zebrane na wystawie podzielone są na cztery kategorie: podstawy AI (m.in. model sieci neuronowej), relacje (m.in. robotyczne niemowlę), twórczość (m.in. kubistycznelustro) i zaufanie (m.in. zaufaniobot).

„Kopernik” – czym jest?

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dla zwiedzających zostało otworzone 5 listopada 2010 roku. Jego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.

Pomysłodawcą powstania „Kopernika” jest  Łukasz Turski, profesora fizyki teoretycznej, popularyzatora nauki zajmującego się także upowszechnianiem fizyki. Centrum nadano nazwę na cześć wielkiego odkrywcy, Mikołaja Kopernika.

W latach 2007–2008 Centrum Nauki Kopernik dwukrotnie zostało wyróżnione nagrodą Popularyzator Nauki, przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej. Centrum Nauki Kopernik od 2008 jest też, wraz z Polskim Radiem, współorganizatorem Pikniku Naukowego.

 Zdjęcie: CNK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!