Czy można się zaprzyjaźnić ze sztuczną inteligencją?
W obecnych czasach coraz częściej zadajemy sobie pytanie o wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój nowych technologii. Odwiedźcie wystawę „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik i przekonajcie się sami, czy musimy się bać sztucznej inteligencji.
- Joanna Gościńska
- /
- 6 lipca 2023
Przyszłość jest dziś, czyli kiedy?
Czy czatboty zastąpią człowieka? Czy można zaprzyjaźnić się z robotem? Czy możemy wierzyć maszynom? Kto jest twórcą we współczesnym świecie? To tylko wybrane tematy pierwszego modułu wystawy „Przyszłość jest dziś” – „Cyfrowy mózg?”, którą możecie zobaczyć w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (CNK). Na zainteresowanych czekają też scenariusze lekcji i filmy edukacyjne, które pomogą jeszcze lepiej zrozumieć wpływ sztucznej inteligencji na nasze codzienne (i przyszłe) życie.
7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
Program „Przyszłość jest dziś” realizują wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji, NASK – Państwowy Instytut Badawczy i CNK w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”. Obejmuje on wystawę i program edukacyjny, w ramach którego przygotowane zostały materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
Wszystkie te działania zachęcają nauczycieli i młodzież do zadawania pytań o naszą wspólną przyszłość, nowe technologie, ekologię i rolę człowieka we współczesnym świecie.
„Cyfrowy mózg?”
Wystawa „Przyszłość jest dziś” będzie składać się z trzech modułów. Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć pierwsze dwa: „Cyfrowy mózg?” – dotyczący sztucznej inteligencji i„Misja: Ziemia” – poświęcony życiu na naszej planecie. W październiku swoją premierę będzie miał trzeci moduł: „Człowiek 2.0”, którego tematem będzie m.in.medycyna przyszłości.
Rywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTMonika Świetlińska
Moduł „Cyfrowy mózg?” polecamy wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy z zainteresowaniem przyglądają się najnowszym rozwiązaniom bazującym na sztucznej inteligencji. Chat GPT znający odpowiedź na wszystkie(?) pytania, nagrania spreparowanych głosów, deepfake – warto poznać stojące za nimi mechanizmy i na własnej skórze przekonać się, czy mamy się czego obawiać.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Eksponaty zebrane na wystawie podzielone są na cztery kategorie: podstawy AI (m.in. model sieci neuronowej), relacje (m.in. robotyczne niemowlę), twórczość (m.in. kubistycznelustro) i zaufanie (m.in. zaufaniobot).
„Kopernik” – czym jest?
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie dla zwiedzających zostało otworzone 5 listopada 2010 roku. Jego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także: inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Pomysłodawcą powstania „Kopernika” jest Łukasz Turski, profesora fizyki teoretycznej, popularyzatora nauki zajmującego się także upowszechnianiem fizyki. Centrum nadano nazwę na cześć wielkiego odkrywcy, Mikołaja Kopernika.
W latach 2007–2008 Centrum Nauki Kopernik dwukrotnie zostało wyróżnione nagrodą Popularyzator Nauki, przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej. Centrum Nauki Kopernik od 2008 jest też, wraz z Polskim Radiem, współorganizatorem Pikniku Naukowego.
Zdjęcie: CNK
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?