Czym wyróżnia się tablet graficzny?

Tablet to bardzo ciekawe urządzenie, na którym można czytać e-booki, grać w gry czy pracować, ale czym jest właściwie tablet graficzny? Tablet tego rodzaju jest skierowany dla użytkowników, którzy chcą przenieść swoją kreatywność w XXI wiek i tworzyć projekty, rysunki na nowoczesnym urządzeniu zamiast na papierze.

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 września 2021

Do czego służy tablet graficzny?

Tablet graficzny to wszechstronne urządzenie, które sprawdza się zarówno do rysowania, projektowania czy też obróbki graficznej zdjęć. Podłączając tablet za pomocą kabla USB czy też bezprzewodowo do komputera można na nim zainstalować odpowiednie dla użytkownika oprogramowanie (jeśli jest taka konieczność) i zacząć tworzyć. 

Niektóre modele tabletów graficznych nie różnią się od tych multimedialnych jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, oba posiadają kolorowy wyświetlacz. Różnią się tym, iż po całej powierzchni tabletu graficznego można rysować, a tablety multimedialne mają wyznaczony obszar roboczy, a efekty można zobaczyć dopiero na ekranie komputera. W obu przypadkach do rysowania używa się piórka (przypomina ołówek, długopis).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wśród tabletów graficznych można wyróżnić dwa rodzaje: tradycyjny tablet graficzny oraz LCD

Tradycyjny tablet graficzny

Często nazywany jest wskazującym, a składa się on z panelu roboczego oraz rysika. Panel ten przypomina coś w rodzaju podkładki. Rysik natomiast ma zastąpić touchpad lub mysz, jednak obsługuje się go trochę inaczej, a dokładniej ruchem względnym. Ruch ten polega na tym, że jeśli chcesz pracować w rogu ekranu należy dotknąć adekwatnego rogu powierzchni tabletu. Warto tutaj wybrać tablet, który odpowiada wielkości monitora. Modele te mogą być obsługiwane przez piórko, a także z dodatkową funkcją dotyku.

Tablet graficzny LCD

Pracę na tym tablecie, tak jak w przypadku tabletu graficznego tradycyjnego, wykonuje się za pomocą piórka. Rysowanie na tym ekranie dużo bardziej przypomina pracę na papierze. Nie trudno wskazać tutaj różnicę w pracy między tabletem a papierem — na tablecie można wykonać wiele poprawek i zmian. Zaawansowane tablety graficzne LCD mają zainstalowane własny system i oprogramowanie i nie potrzebują podłączenia do komputera. 

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Rysik do tabletu graficznego

Tablety są odzwierciedleniem kartki papieru, a rysik jest niczym ołówek — dlatego tak ważne są jego parametry. Na rynku występują dwa rodzaje: bateryjne i bezbateryjne. Rysik musi się zachowywać jak ołówek, zmieniając na przykład grubość linii w zależności od nacisku. Warto jednak wybierając rysik skupić się na takich parametrach jak czułość nacisku, reakcję na siłę nacisku czy też nachylenie pod kątem lub wysokość odczytu piórka. Wszystkie te parametry wpływają na jakość wykonywanej pracy na tablecie.

Tworzenie grafiki komputerowej, projektowanie tatuaży czy malowanie obrazów to wszystko jest możliwe dzięki tabletom graficznym, które wybaczają dużo więcej niż papier. Doskonalenie swojego artystycznego warsztatu w dobie cyfrowej i zaawansowane funkcje zainstalowane w tablecie dają nowy obraz rzeczywistości artystycznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!