Jak fotografować smartfonem? Oto kilka praktycznych porad
Mogłoby się wydawać, że fotografowanie smartfonem jest banalnie proste: wystarczy tylko włączyć odpowiednią aplikację, wycelować urządzenie na obiekt, jaki chcemy uwiecznić na zdjęciu i nacisnąć na wirtualny przycisk spustu aparatu. W praktyce, sztuka wykonywania dobrej jakości zdjęć, jest o wiele bardziej skomplikowana. O czym warto pamiętać?
- Mikołaj Frączak
- /
- 3 października 2021
Czy smartfonem można wykonywać dobrej jakości zdjęcia?
Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby poprzedzona długą dyskusją. Na szczęście, za sprawą bardzo szybkiego wzrostu jakości matryc w wielu smartfonach dostępnych na rynku, dziś wykonanie dobrej jakości zdjęcia nie stanowi aż tak dużego wyzwania, jak kiedyś.
Odpowiedniej jakości matryce, które zapewniają komfort pracy nawet w nieco gorszych warunkach oświetleniowych, można odnaleźć już nawet w smartfonach, które kosztują 1000 złotych. Pokazuje to dość dobitnie, jak bardzo zmniejszył się próg wejścia do świata mobilnej fotografii. Jeszcze kilka lat temu ta kwota była dwa, a zdaniem wielu osób, nawet trzykrotnie wyższa.
Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Dorota Kraskowska
Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić odpowiednio drogi telefon, a ten wykona za nas całą robotę. Owszem, sztuczna inteligencja i dedykowane oprogramowanie GPU znacznie ułatwia sprawę, jednak kluczowym elementem wciąż pozostaje kunszt fotografa.
Istnieje wiele zasad, dzięki którym można wykonać zaskakująco dobrej jakości zdjęcia z użyciem smartfonu. Tak samo, jak istnieje cała lista grzechów użytkowników, które skutkują tym, że z pozoru idealny kadr może zostać “spalony”, a zdjęcie nam po prostu nie wyjdzie.
O czym warto pamiętać, robiąc zdjęcia?
Elementem, który może upiększyć, ale i zniszczyć świetne ujęcie, stale i niezmiennie pozostaje słońce, a także intensywne oświetlenie uliczne. Nawet najlepszej jakości matryce źle radzą sobie z redukcją tak zwanych refleksów świetlnych.
Wykonywanie zdjęć pod słońce lub „z boku”, w taki sposób, że promienie wpadają w kadr na przykład od lewej strony, to nagminnie powtarzany błąd, który skutkuje tym, że fotografie są wyjałowione ze szczegółów i wyglądają po prostu nieatrakcyjnie. Po stronie ciekawostek warto też dodać, że prześwietlone fotografie selfie zwykle mają tendencje do… postarzania osoby znajdującej się na zdjęciu.
Istnieje też sporo osób, które mają problem z właściwym wyborem formatu zapisu zdjęcia. Wciąż trwa dyskusja, czy lepszy będzie format 4:3 czy 16:9. W międzyczasie pojawiły się też fotografie w formacie zbliżonym do 18/19:9. Który jest najlepszy?
Warto kierować się tutaj prostą zasadą: jeśli fotografię wykonywaliśmy, trzymając telefon w pionie, to lepiej sprawdzi się format 4:3. Jeśli jednak odwróciliśmy urządzenie do osi poziomej, lepiej będzie szybko “przeklikać się” na format 16:9 lub 18/19:9.
Pamiętajmy też o tym, by nie bać się eksperymentować z trybem AI oraz trybem nocnym lub uproszczonym. Początkujący miłośnicy fotografii mobilnej mogą dzięki niemu wykonać zaskakująco dobrej jakości zdjęcia także i w gorzej naświetlonych pomieszczeniach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?