Jak ładować tablet, by nie powodować przedwczesnej degradacji baterii?

Tablety to urządzenia, które wciąż napotykają na problemy z przebiciem się do szerszego grona odbiorców. Wiele osób woli kupić albo nieco większy smartfon, albo mniejszy, na przykład 11,9-calowy, laptop. Jak ładować tablet, by ten służył nam jak najdłużej?

  • Michał Górecki
  • /
  • 3 października 2021

Czy warto inwestować w tablety?

Pod wieloma względami są to konstrukcje, które doskonale sprawdzą się u osób, które są typowymi konsumentami treści w internecie. Jeśli surfujecie po sieci, oglądacie nagrania na TikToku, zdjęcia na Instagramie czy posty na Facebooku, to urządzenie zapewni Wam niesamowity komfort.

Wynika to między innymi z optymalnej wielkości urządzenia oraz niewielkich jego gabarytów. Tablety zwykle mają między 8,9 a 10,9 cali. To świetna wielkość ekranu, gdy chcemy wygodnie usiąść na kanapie i oddać się chwili relaksu po ciężkim dniu w pracy.

Co warto podkreślić, są to też urządzenia podatne na modyfikacje. Można na przykład rozbudować je o klawiaturę, dzięki czemu na tablecie można też szybko tworzyć treści, na przykład dłuższe wiadomości e-mail, a czasem nawet pracować z tekstem (co dodatkowo ułatwia ekran dotykowy). Dedykowane klawiatury dla swoich urządzeń mają zarówno producenci z obozu Androida, jak i Apple dla swoich iPadów. 

Skutkuje to tym, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod wieloma względami są to dla nich świetne urządzenia, które dają niemal tyle samo, co laptopy, a zarazem o wiele więcej niż smartfony. Nie sposób nie docenić też gabarytów. Tablet z klawiaturą zmieści się w każdej kobiecej torebce, nie wspominając nawet o torbie podróżnej. 

Jak ładować tablet, by troszczyć się o baterię?

Większość firm stawia na ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. To te same baterie, jakie znamy ze świata smartfonów, choć z oczywistych względów mają one zwykle nieco większą pojemność. Producenci starają się dobrze wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni w bryle obudowy.

Już dawno temu wykazano, że rozładowywanie urządzeń z takimi bateriami do zaledwie kilku procent, to nie do końca dobry pomysł. Wyładowany lub nawet rozładowany akumulator może degradować się szybciej niż taki, który będzie podpinany do prądu na przykład wtedy, gdy pojemność baterii spadnie poniżej 20%.

Użytkownicy często chcieliby mieć ogniwo naładowane “na już”. Skutkuje to tym, że rośnie popularność szybkich ładowarek. O ile większość firm dobrze poradziła sobie ze wdrożeniem odpowiednich zabezpieczeń dla modułów 50-W, o tyle potężne ładowarki 60 czy 100 W to wielkie wyzwanie.

Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie powinniśmy być zdziwieni, jeśli ceną za bardzo szybkie naładowanie ogniwa akumulatora będzie właśnie szybsza degradacja ogniwa. Czasem lepiej dać sobie nieco więcej czasu i skorzystać z dołączonej do zestawu, wolniejszej ładowarki. Producent umieścił ją tam z jakiegoś powodu, prawda?

Jaki tablet warto kupić w 2021 roku?

Rynek oferuje kilka ciekawych możliwości. Na pewno warto pochylić się nad iPadami. Sprawdzą się one świetnie w ramach ekosystemu Apple. Jeśli mamy MacBooka czy iPhone’a, to iPad wydaje się naturalnym kierunkiem rozwoju. W obozie Androida bardzo dobrze radzi sobie Huawei, Lenovo oraz Samsung. Wybór jest więc całkiem spory.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!