Dedykowane oprogramowanie do rozliczeń i fakturowania - co wyróżnia te najlepsze?

Każda działalność gospodarcza w Polsce — bez względu na swoją osobowość prawną — musi rozliczać się z fiskusem. Firmy odprowadzają niemałe podatki, które później stanowią jedną z najważniejszych składowych dochodu państwa. Czy opłaca się wdrożyć w firmie dedykowane oprogramowanie do rozliczeń?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 czerwca 2021

Jak firmy mogą generować faktury?

Pozytywnym akcentem polskiej sytuacji biznesowo-prawnej jest to, że coraz więcej instytucji — w tym także banków — daje nam dostęp do takich narzędzi zupełnie za darmo. Co ważne, nie są one nawet obwarowane wieloma obostrzeniami. 

Zwykle dane narzędzie dostajemy za darmo dlatego, że jesteśmy klientami danej instytucji. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju bonus, który ma utrzymać nas w danym banku lub firmie. Jeśli konkurencja już teraz oferuje taką usługę, to jest więcej niż prawdopodobne, że banki i podmioty, które jeszcze jej nie wdrożyły, albo szybko nadrobią ten brak, albo spróbują czymś przebić tę ofertę. 

Jest to sytuacja, której największym beneficjentem są oczywiście przedsiębiorcy. Właśnie wtedy, kiedy firma dopiero waży swoje opcje i rozgląda się za ciekawymi ofertami, można dla naszej działalności gospodarczej wytargować wiele ciekawych rozwiązań.

Czym wyróżnia się dobre oprogramowanie do rozliczeń i fakturowania?

Wbrew pozorom najważniejszym elementem nie jest to, by dana aplikacja była darmowa. W erze usług webowych coraz mniejszą rolę odgrywa też aplikacja klienta. Coraz rzadziej patrzymy na to, czy można pobrać narzędzie w wersji na Windows, czy na Linuxa lub MacOS. Po prostu logujemy się z poziomu przeglądarki na swoje konto. To w pełni wystarcza.

Jak często aktualizować antywirusa?Jak często aktualizować antywirusa?Martyna Kowalska

Kluczową rolę odgrywa tu pełna zgodność z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi i prawno-podatkowymi. Czy tego chcemy, czy nie, prawo dla firm zmienia się w naszym kraju niezwykle dynamicznie. W takiej sytuacji o wiele ważniejszą rolę niż design czy jakość wykonania aplikacji odgrywa raczej jej zgodność z kolejnymi nowelizacjami.

Jest to tak ważne między innymi dlatego, że ewentualne pomyłki w rozliczeniach, na przykład opłacanie niewłaściwych składek za VAT, może skutkować wieloma karami oraz mandatami, które w skrajnej sytuacji mogą nawet doprowadzić przedsiębiorstwo do upadku. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy każda firma musi zatrudniać księgową?

W zdecydowanej większości przypadków nie ma takiego obowiązku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednoosobowe działalności gospodarcze rozliczały się samodzielnie. Musimy tylko zdawać sobie sprawę z tego, że będzie kosztowało nas to nieco czasu.

Zawsze można zdecydować się też na skorzystanie ze współpracy z zewnętrzną firmą. Za stałą, miesięczną opłatę, księgowa będzie rozliczać nasze finanse, a naszą rolą będzie tylko terminowe wysłanie przelewu na konto skarbówki czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jest to też spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy obawiają się, że nie będą nadążać za kolejnymi zmianami w przepisach podatkowych. Co warto podkreślić, koszt współpracy z taką firmą wyspecjalizowaną w księgowości zwykle nie jest zbyt wysoki. Często zaczyna się od 100-200 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!