Dopłata do telewizora lub dekodera – coraz więcej chętnych

Polacy korzystają z dopłaty do zakupu telewizora lub dekodera dla osób w trudnej sytuacji materialnej.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2022

Niemal 150 tysięcy osób złożyło wniosek

Od początku marca w ramach rządowego programu można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora, w związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Polacy złożyli już ponad 140 tys. wniosków.

Dofinansowanie do zakupu dekodera — skąd pomysł?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obecnie w naszym kraju trwa proces zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana ta polega na przejściu ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. W związku z tym osoba, która nie ma telewizora lub dekodera umożliwiającego odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie, straci dostęp do ulubionych kanałów. Dla wielu taka zmiana może być problemem, dlatego też Rząd uruchomił dofinansowanie do zakupu sprzętu umożliwiającego odbiór nowoczesnej telewizji. Do wyboru są dwie możliwości złożenie wniosku o dofinansowanie do zakupu dekodera w kwocie 100 zł lub dopłata do zakupu telewizora w wysokości 250 zł.

Dla kogo dofinansowanie?

W celu skorzystania z dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić on-line lub osobiście w placówce Poczty Polskiej. Wniosek może złożyć każda osoba. Przy czym na jedno gospodarstwo domowe może zostać przyznane tylko jedno dofinansowanie, niezależnie od ilości osób pozostających w tym gospodarstwie.

Jeśli Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na kupno nowego dekodera dostosowanego do zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej bądź potrzebujesz wsparcia finansowego na zakup nowego odbiornika telewizyjnego — rządowy program dofinansowania jest właśnie dla Ciebie! (Przy czym warto zaznaczyć, że program nie jest uzależniony od wysokości dochodów osób pozostających w gospodarstwie domowym, każdy może skorzystać z oferowanej pomocy).

SMS od urzędu skarbowego? Lepiej nie odpowiadaćSMS od urzędu skarbowego? Lepiej nie odpowiadaćMikołaj Frączak

Ważne: Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie są przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu RTV.Informujemy, że dane osób wnioskujących o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora nie są przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu. Gwarantuje to zapis art. 22 ustawy z dnia 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej obowiązuje program specjalnych dopłat.

Dofinansowanie do telewizora i dekodera

Nowelizacja przewiduje m.in. rozróżnienie kwoty dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100zł.

Zmiany legislacyjne wynikają z konieczności zapewnienia nieprzerwanego dostępu do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej wszystkich obywateli.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do telewizora i dekodera

Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:- Formularza online na platformie gov.pl- Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.

Źródło: gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!