Frances Haugen uderza w Facebooka i chwali Unię. „Cyfrowe przepisy UE mogą zmienić grę na świecie”
Była managerka Facebooka i demaskatorka działań kierownictwa została wysłuchana przed Parlamentem Europejskim. Sygnalistka jeszcze raz potwierdziła szereg zarzutów wobec Facebooka, wskazała również na bardzo pozytywne działania UE w sprawie regulacji kwestii cyfrowych.
- Michał Górecki
- /
- 9 listopada 2021
Facebook szkodzi zdrowiu
Zdaniem Haugen Facebook przedłożył swoje ogromne zyski nad dobro ludzi, szkodząc zdrowiu i bezpieczeństwu użytkowników oraz zagrażając naszym demokracjom. UE ma historyczną szansę wyznaczania światowych standardów i inspirowania innych krajów. Większa przejrzystość jest potrzebna do kontrolowania platform internetowych i umożliwienia dokonywania świadomych wyborów. To część komentarzy, jakie przedstawiła podczas wystąpienia przed Parlamentem Europejskim Frances Haugen, byłą pracowniczka koncernu.
- Przyszła ustawa o usługach cyfrowych UE może ustanowić globalne standardy w zakresie przejrzystości, nadzoru i egzekwowania prawa — powiedziała demaskatorka Facebooka.
Akt o usługach cyfrowych to ogromna szansa
Akt prawny o usługach cyfrowych (DSA — Digital Services Act) ma potencjał, aby stać się „globalnym złotym standardem” i zainspirować inne kraje do „dążenia do nowych przepisów, które chroniłyby nasze demokracje” — podkreśliła Haugen podczas przesłuchania. Ostrzegła jednak, że zasady muszą być silne w zakresie przejrzystości, nadzoru i egzekwowania, w przeciwnym razie „stracimy tę jedyną w swoim pokoleniu szansę na dostosowanie przyszłości technologii i demokracji”.
Sygnalistka wskazała na ochronę praw użytkowników i zwiększenie odpowiedzialności. Rewelacje Haugen na temat praktyk Facebooka oraz ich wpływu na użytkowników i ich podstawowe prawa były niepokojące dla eurodeputowanych. Wyrazili oni swoje obawy dotyczące m.in. wykorzystywania zdrowia psychicznego dzieci i nastolatków.
DSA musi być wystarczająco silne
Pady pytania o sposoby zwiększenia odpowiedzialności platform oraz zapewnienie, aby przepisy dotyczące oceny ryzyka i łagodzenia ryzyka zawarte w proponowanej ustawie o usługach cyfrowych (DSA) były wystarczająco silne, aby uniknąć nadużyć, polaryzacji i przeciwdziałać zagrożeniom dla demokracji. Posłowie zapytali również Haugen o jej poglądy na temat uregulowania nie tylko nielegalnych, ale i szkodliwych treści, narzędzi do moderowania treści oraz tego, czy reklamy ukierunkowane powinny być zakazane.
Chcieli również wiedzieć, jakie zabezpieczenia chciałaby, aby zostały uwzględnione w unijnych przepisach cyfrowych, zastanawiając się, czy pakiet, który jest obecnie na stole, jest wystarczający. Inne kwestie poruszane podczas przesłuchania to narzędzia służące zapewnieniu, aby DSA miało się oddziaływania na przejrzystość algorytmów. Ta z kolei pozwoli naukowcom akademickim, organizacjom pozarządowym i dziennikarzom śledczym dostęp do danych platform.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Polski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuMichał Górecki
Koncerny muszą zacząć ujawniać dane
W swoich odpowiedziach Haugen podkreśliła, jak ważne jest, aby firmy takie jak Facebook publicznie ujawniały dane i sposób ich gromadzenia (na przykład dotyczące rankingu treści, reklam, parametrów punktacji), aby umożliwić ludziom podejmowanie przejrzystych decyzji i zakazać „ciemnych wzorców” w internecie. Dodała, że osoby w tych firmach, a nie komitety, powinny być osobiście rozliczane z podejmowanych przez siebie decyzji.
W kwestii przeciwdziałania dezinformacji Haugen podkreśliła, że Facebook jest znacznie mniej przejrzysty niż inne platformy i może zrobić znacznie więcej, aby uczynić algorytmy bezpieczniejszymi poprzez ustalenie limitów, ile razy treści mogą być udostępniane, zwiększając liczbę usług obsługujących więcej języków, przejrzyste ryzyko oceny, czyniąc platformy bardziej skalowanymi przez człowieka i znajdując sposoby, w jakie użytkownicy mogą się wzajemnie moderować, zamiast być moderowanymi przez sztuczną inteligencję. Pochwaliła prawodawców za ich neutralne pod względem treści podejście, ale ostrzegła przed możliwymi lukami i zwolnieniami dla organizacji medialnych i tajemnic handlowych.
Ochrona sygnalistów będzie kluczowa
Podczas swojej prezentacji Haugen wspomniała również, jak ważne jest, aby rządy chroniły sygnalistów technologicznych, ponieważ ich zeznania będą miały kluczowe znaczenie dla ochrony ludzi przed szkodami powodowanymi przez technologie cyfrowe w przyszłości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?