Hosting w firmie - o czym każdy przedsiębiorca powinien pamiętać?

Każda firma, która chce być widoczna w internecie prędzej czy później będzie musiała zainteresować się hostingiem. Bez tej usługi nie można stworzyć i udostępnić szerokiej publiczności naszej wizytówki w sieci. O czym każdy przedsiębiorca powinien pamiętać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 lipca 2021

Na jakie obszary funkcjonowania firmy wpływa wybór hostingu?

Przede wszystkim na widoczność serwisu. Jeśli nie mamy hostingu, to niejako automatycznie tracimy fundament, na jakim później będzie rozwijać się nasza strona WWW, blog lub ogromna platforma sprzedażowa, jaką chcemy postawić, by zapewnić klientom o wiele prostszy dostęp do zamówień. 

Dobry hosting to taki, który podchodzi do naszej strony i obecności w sieci w sposób kompleksowy. Żyjemy w czasach, kiedy dla wielu przedsiębiorców doba trwa już zbyt krótko i z trudem wyrabiają się oni ze wszystkimi zadaniami, jakie trzeba w firmie wykonać.

Oznacza to, że już na początku przewagę zyskują sobie te narzędzia, które mają w swojej ofercie możliwie jak największy wybór. Nie wystarczy już tylko sama przestrzeń dyskowa. Doskonale, jeśli w ofercie znajdzie się też możliwość zakupu (i przedłużenia) domeny, a także niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa.

Z roku na rok rośnie też popularność automatycznych instalatorów CMS-ów, czyli narzędzi służących do zarządzania treścią. Jeśli w zaledwie kilka chwil, klikając na kilka buttonów będziemy w stanie zainstalować Wordpressa lub Joomlę, to jest to kolejna oszczędność, jaką wiele osób na pewno doceni.

Dobry hosting to bezpieczny hosting

Absolutnym minimum jest darmowy certyfikat SSL: Let’s Encrypt. To świetne, darmowe narzędzie, dzięki któremu nasz portal sporo zyska w sieci. Dlaczego? Ponieważ strony, które nie są zabezpieczone żadnym certyfikatem są natywnie blokowane przez większość przeglądarek internetowych, w tym Chrome i Operę.

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Użytkownik nie może na nie wejść bezpośrednio, wpisując adres. Komunikat widoczny w oknie sugeruje, że strona jest niebezpieczna i może stanowić źródło wycieku danych, co skutecznie zniechęca wiele osób przed jej odwiedzeniem. To tylko jedna z przyczyn, dlaczego bezpieczeństwo i odpowiednie certyfikaty SSL są tak ważne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Coraz częściej spotykamy się też z weryfikacją dwuetapową. Aby można było zalogować się do usługi, nie wystarczy już login i hasło. Niezbędny jest także kod SMS, który zostanie przysłany na nasz numer telefonu. To pozornie błahe zabezpieczenie uratowało już wiele osób przed poważnymi problemami.

Ceny hostingu — co trzeba wiedzieć?

Przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że usługa, jaką kupujemy, nie jest obecnie w cenie promocyjnej. Często zdarza się, że po zakończeniu promocyjnego pół roku lub kwartału, cena radykalnie rośnie. Warto więc dokładnie czytać regulaminy. Paradoksalnie — czasem więcej znaczy mniej.

Sprawdźmy też, jaka jest odpłatność za zakup i odnowienie domeny. Różnice często są znaczące, dlatego też warto uważnie prześledzić rynek, by nie przepłacać za rozwiązanie, którym możemy cieszyć się za o wiele mniejsze pieniądze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!