Implementacja i zarządzanie systemami wykrywania i zapobiegania włamaniom (IDS/IPS)

Systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom stały się podstawą dla każdej organizacji działającej cyfrowo. Jednak jak działają i co musisz wiedzieć o ich implementacji?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 29 grudnia 2023

Czym są IDS i IPS?

IDS, to systemy, które przede wszystkim wykrywają potencjalne ataki. Z kolei IPS podejmują działania w celu ich zablokowania i ochrony twojej organizacji. Można je porównać do skomplikowanego systemu alarmowego, który oprócz tego, że informuje o włamaniu, to również automatycznie zamyka drzwi przed intruzem.

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wdrożenie IDS/IPS jest jak projektowanie skomplikowanej układanki. Pierwszym krokiem jest ustalenie, jakie zachowania w sieci są „normalne”, co pozwala systemowi lepiej rozpoznać incydenty. To trochę jakbyś nauczył psa stróżującego odróżniania przyjaciół od wrogów.

Jednak aby system IDS/IPS był skuteczny – musisz zdefiniować potrzeby swojej organizacji w kontekście cyberbezpieczeństwa. To wymaga współpracy z różnymi działami i zrozumienia, jakie dane są najcenniejsze i wrażliwe, oraz jakie segmenty sieci są najbardziej narażone na cyberataki.

Jak działają systemy IDS i IPS?

Systemy IDS/IPS wykorzystują różne metody, takie jak analiza zachowań sieciowych czy wykrywanie anomalii, by skutecznie chronić sieć. Musisz mieć na uwadze, że żaden system nie działa jednak w odosobnieniu. Dane ciągle przepływają przez sieć, co sprawia, że najłatwiej można zaatakować lub uzyskać dostęp do systemu, ukrywając się właśnie wśród nich. 

IDS działa wtedy, gdy coś się wydarzy i ostrzega zespoły cyberbezpieczeństwa. Druga część, czyli IPS, działa proaktywnie, pozwalając zespołom ds. bezpieczeństwa zapobiegać atakom, które mogą zaszkodzić finansom i opinii firmy.

Systemy IDS/IPS ponadto pozwalają zespołom ds. cyberbezpieczeństwa otrzymać szerszy obraz tego, co się dzieje w sieci. To pomaga śledzić zasoby sieciowe i zmieniać ustawienia systemu, jeśli zauważą zbyt duże obciążenie ruchem albo niewłaściwe wykorzystanie serwerów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rodzaje systemów IDS/IPS

Musisz mieć jednak na uwadze, że istnieją różne rodzaje systemów, które zapobiegają atakom na sieci. Jednym z nich jest sieciowy system zapobiegania włamaniom, skrótowo nazywany NIPS. 

To narzędzia, które pilnują całą sieć lub jej fragmenty przed szkodliwym ruchem. Zazwyczaj sprawdzają aktywność protokołów. Kiedy wykryją zgodność ze znanymi atakami, blokują odpowiednie dane.

Kolejnym rodzajem jest bezprzewodowy system zapobiegania włamaniom, zwany WIPS. Te systemy dbają o bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych, analizując specyficzne protokoły dla takich sieci. Choć są pomocne, to nie analizują wyższych protokołów, takich jak TCP. 

Następnym rozwiązaniem jest system analizy zachowania sieci, znany jako NBA (wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z koszykówką). Tam, gdzie NIPS analizuje odstępstwa w protokołach, systemy NBA identyfikują zagrożenia, śledząc nietypowe wzorce ruchu. 

Te rzeczone wzorce często są wynikiem naruszeń zasad, złośliwe oprogramowanie lub ataki typu DDoS. NBA jest wdrażany w sieciach wewnętrznych firm i w miejscach, gdzie ruch przepływa między wewnętrznymi i zewnętrznymi sieciami.

Innym typem jest system zapobiegania włamaniom oparty na hoście, czyli HIPS. To systemy zainstalowane na konkretnych hostach, takich jak serwery przechowujące ważne dane lub serwery publicznie dostępne. HIPS-y monitorują ruch do i z tych hostów, obserwując uruchomione procesy, aktywność sieciową, dzienniki systemowe, działanie aplikacji i zmiany w ustawieniach.

O czym pamiętać przy wdrażaniu IDS/IPS?

Jednakże nawet najlepsze systemy mogą generować nieprawdziwe alerty. Dlatego musisz zaprojektować procesy, pozwalające na szybkie rozróżnianie fałszywych alarmów od rzeczywistych zagrożeń. Co więcej – systemy IDS/IPS powinny być wydajne, ale nie na tyle, by obciążać nadmiernie zasoby twojej sieci.

Musisz też pamiętać o regularnych testach. Ponadto aktualizowanie bazy danych i protokołów jest kluczowe, by system był zawsze na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami.

Jakie kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa muszą mieć twoi pracownicy?Jakie kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa muszą mieć twoi pracownicy?Damian Jemioło

Wreszcie, bezpieczeństwo samego IDS/IPS jest równie ważne. Cyberprzestępcy często atakują same systemy bezpieczeństwa, dlatego kluczowe jest, aby te były również chronione.

Wszystkie firmy, niezależnie od branży, muszą spełniać coraz większą liczbę reguł, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo swoich danych i tych należących do klientów. Tyczy się to również twojej organizacji. A pierwszym krokiem do tego jest właśnie wprowadzenie systemu do wykrywania i zapobiegania atakom – takim jak IDS/IPS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!