iOS 16 – od dzisiaj można ściągać nowy system na iPhone’y!

12 września 2022 roku, około godziny 19:00 będzie można ściągnąć na iPhone’y nową wersję systemu operacyjnego iOS, tym razem opatrzoną numerem „16”. Co nowego przyniesie iOS 16 i na jakich modelach telefonów od Apple będzie działał? Odpowiadamy!

  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 września 2022

Nowy iPhone 14, nowy iOS 16

Nie tak dawno byliśmy świadkami premiery najnowszych modeli smartfonów od giganta z Cupertino. Jak się jednak okazuje, by korzystać z najnowszej odsłony systemu operacyjnego od Apple na iPhone’y, wcale nie trzeba wydawać tysięcy złotych za urządzenie. Wystarczy… zaktualizować system.

Według zapowiedzi, właśnie 12 września 2022, około godziny 10:00 czasu zachodnioamerykańskiego pacyficznego, czyli 19:00 czasu polskiego, firma udostępni najnowszy system operacyjny, który sprawi, że interfejs i możliwości naszego urządzenia zasadniczo się zmienią, dając już teraz przedsmak tego, co oferują najnowsze telefony z Kalifornii. 

iPhone 14 — lista nowych funkcji, które warto znaćiPhone 14 — lista nowych funkcji, które warto znaćRafał Stępniewski

iOS do ściągnięcia dla wszystkich

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To, co ucieszy fanów urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem, to z pewnością zapowiedź Apple, że najnowszy system iOS 16 zostanie oficjalnie wydany dla wszyskich. Nie ma zatem znaczenia, w jakim kraju mieszkasz, oraz czy posiadasz iPhone’a 13, czy 12. O 19:00 ma ruszyć dystrybucja systemu operacyjnego. 

Na jakich urządzeniach będzie działał iOS 16?

Według informacji, jakie już obiegły media, nowy iOS 16 będzie działał wyłącznie na wymienionych poniżej urządzeniach. 

Są to (w kolejności od najnowszego do najstarszego) iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE (przynajmniej II generacji).

Co nowego w iOS 16

Według zapowiedzi Apple, użytkownicy iOS 16 zyskają m.in. nowe możliwości personalizacji ekranu blokady i nie mówimy tutaj wyłącznie o nowej tapecie. Nowy system oferuje możliwość ustawienia wielu zdjęć, które będą pokazywały się na naszym ekranie w określonej kolejności. Apple dorzuca także nowe style zmieniające np. kolorystykę całości. 

Na poziomie ekranu blokady pojawią się także nowe widgety, które pozwolą na szybkie sprawdzenie najważniejszych dla użytkownika informacji i powiadomień. Może to być np. prognoza pogody, terminarz, stan baterii, „pierścienie aktywności” i inne. Powiadomienia będą wyświetlane na dwa sposoby – w formie rozszerzonej listy lub stosu. Wybór należy do użytkownika. Jak kto woli.

Tryb skupienia w iPhone

Tryb skupienia to bardzo cenna funkcja w sytuacjach, w których chcemy nieco odpocząć, ale nie zamierzamy zrywać kontaktu z całym światem. W tej wersji, to użytkownik decyduje, od jakich kontaktów i z jakich aplikacji będzie otrzymywał powiadomienia. Przełączanie między trybami ma polegać tylko na jednym ruchu. Sami jesteśmy ciekawi, jak to będzie działało w praktyce. 

Poprawianie wysłanych wiadomości

Apple zadbało także o samopoczucie tych, którzy wysłali wiadomość do kogoś, a potem czerwienili się ze wstydu z powodu literówki, czy błędu ortograficznego. W ramach iOS 16 zapowiadana jest funkcja edycji wiadomości nawet po jej wysłaniu. Inną opcją jest SharePlay, która pozwoli obejrzeć wspólnie np. film czy prezentację, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy i ile dzieli nas kilometrów.

Kolejne funkcje niebawem

Apple zapowiada, że niebawem iOS 16 ma wprowadzić funkcję „Biblioteki Rodzinnej” oraz „Inteligentnego Udostępniania”. Docelowo, za pomocą kilku smartfonów będzie można wspólnie tworzyć jeden, pełny album rodzinnych fotografii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!