Jak zachować bezpieczeństwo profilu na LinkedIn?

Każdy z nas może paść ofiarą oszustwa. Świadomość tego faktu jest pierwszym krokiem w kierunku ochrony przed oszustami, czy to na LinkedIn, czy w jakimkolwiek innym serwisie — informuje firma ESET. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 3 czerwca 2022

Poszukujący pracy podatni na oszustwa

Poszukiwanie pracy to nierzadko żmudne i wymagające zajęcie. Przechodzenie przez kolejne oferty pracy oraz wypełnianie formularzy rekrutacyjnych mogą być czasochłonne i niekiedy wyczerpujące, co obniża naszą koncentrację. Jak wskazuje ekspert cyberbezpieczeństwa ESET, taka sytuacja sprawia, że wiele osób może być bardziej podatna na oszustwa wykorzystujące serwisy tego rodzaju, jak na przykład LinkedIn. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo mogą być osoby, które starają się jak najszybciej znaleźć wymarzoną pracę.

Podejrzana propozycja firmy – zawsze weryfikuj

W przypadku podejrzanych ofert zaleca się, aby zawsze weryfikować czy firma, do której aplikujesz naprawdę istnieje. Można w tym celu przeprowadzić szybkie sprawdzenie za pomocą wyszukiwarki. Poza tym należy zwracać również uwagę na wszelkie znamiona oszustwa, takie jak błędy gramatyczne lub sprzeczne informacje. Ponadto pamiętajmy, że żadna firma nie zaoferuje pieniędzy ani nie poprosi o podanie danych bankowych przy pierwszym kontakcie, a także, że nie ma kandydatów, którzy spełniają wszystkie wymagania — przypomina ekspert ESET.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Dopłata do dekodera lub telewizora. Co grozi za podanie nieprawdziwych danych?Michał Górecki

Złote zasady, który zmniejszają szanse przestępców

Według ekspertów cyberbezpieczeństwa ESET warto także pamiętać o kilku innych „złotych zasadach”, których stosowanie pozwala zmniejszyć szanse przestępców.

- Zachowaj ostrożność na LinkedIn, tak jak na każdej innej platformie mediów społecznościowych.Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, która wydaje się pochodzić z LinkedIn, ale nie masz pewności, czy jest prawdziwa, nie klikaj w żaden link. Zamiast tego otwórz bezpośrednio LinkedIn i sprawdź swoje powiadomienia.

- Traktuj z ostrożnością prośby o dodanie do kontaktów od osób, których nie rozpoznajesz. Jeśli skontaktują się z Tobą, nie klikaj żadnego linku. Zamiast tego przeprowadź wyszukiwanie w Google dotyczące pracodawcy i tego, jak zaufany jest to kontakt.

- Zadaj sobie pytanie „jak ta osoba mnie znalazła? Dlaczego się ze mną kontaktuje?”. Sprawdź, czy macie wspólne kontakty, które pomogłyby zweryfikować tożsamość tej osoby.

- Użyj silnego i unikalnego hasła.

- Korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Nawet jeśli Twoje hasło wycieknie, hakerzy nie będą w stanie go wykorzystać do włamania się na Twoje konto.

- Nigdy nie podawaj danych teleadresowych ani danych kart płatniczych. Prawdziwi pracodawcy nie proszą o dane logowania w celu wypłaty wynagrodzenia.

- Zawsze zgłaszaj oszustwo do LinkedIn.Jeśli dana oferta wygląda zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustwem.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!