Jak zarządzać bezpieczeństwem informacji w kontekście BHP?

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji jest dziś istotnym elementem BHP. Jak efektywnie łączyć te obszary, by chronić zarówno pracowników, jak i dane?

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 marca 2024

Bezpieczeństwo informacji jako filar BHP

W kontekście rosnącej cyfryzacji procesów pracy, bezpieczeństwo informacji nabiera nowego wymiaru w ramach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP). Ochrona danych osobowych i firmowych jest równie ważna, co zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa pracowników.

Zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (RODO), organizacje są zobowiązane do wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych, co bezpośrednio wpisuje się w obszar BHP.

Integracja systemów BHP i bezpieczeństwa informacji

Integracja systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, takich jak ISO/IEC 27001, z systemami zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (BHP), na przykład ISO 45001 jest ważnym elementem w budowaniu kompleksowej strategii bezpieczeństwa w organizacjach.

Czy PIP reaguje na donosy?Czy PIP reaguje na donosy? Katarzyna Leszczak

To połączenie umożliwia organizacjom przyjęcie holistycznego podejścia do zarządzania ryzykiem, co jest niezbędne w środowisku biznesowym, gdzie zagrożenia dla bezpieczeństwa fizycznego i informacyjnego są coraz bardziej powiązane.

Przyjęcie zintegrowanego systemu zarządzania pozwala na efektywniejsze rozpoznawanie i adresowanie zagrożeń, poprzez ujednolicenie procedur, polityk i praktyk w całej organizacji. Dzięki temu, zarówno kwestie bezpieczeństwa informacji, jak i BHP są traktowane jako równie ważne i wzajemnie się wspierające, co zwiększa ogólną świadomość bezpieczeństwa wśród pracowników i ułatwia identyfikację potencjalnych słabych punktów oraz luk w systemie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Implementacja takiego zintegrowanego systemu wymaga zaangażowania na wszystkich szczeblach organizacji, od kierownictwa po poszczególnych pracowników, oraz może obejmować szkolenia, regularne audyty i ciągłe doskonalenie procesów. Efektem jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa informacji i warunków pracy, ale również zwiększenie efektywności operacyjnej i redukcja kosztów związanych z zarządzaniem ryzykiem. W ten sposób, integracja systemów BHP i bezpieczeństwa informacji przyczynia się do budowania trwałej wartości dla organizacji, jej pracowników oraz interesariuszy.

Prawa pracowników a bezpieczeństwo informacji

Prawa pracowników do prywatności i ochrony danych osobowych są nieodłącznym elementem bezpieczeństwa informacji w miejscu pracy. Pracodawcy muszą nie tylko informować pracowników o sposobach i celach przetwarzania ich danych, ale również zapewniać im dostęp do tych danych i możliwość ich poprawiania.

Ponadto, w kontekście pracy zdalnej, która zyskała na popularności, szczególnie ważne staje się zapewnienie bezpiecznych narzędzi pracy oraz odpowiednich szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby pracownicy byli świadomi potencjalnych zagrożeń i wiedzieli, jak się przed nimi chronić.

Czy w pracy może być kamera z dźwiękiem?Czy w pracy może być kamera z dźwiękiem?Katarzyna Leszczak

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji w kontekście BHP jest niezbędne dla ochrony zarówno pracowników, jak i danych organizacji. Integracja systemów zarządzania BHP i bezpieczeństwem informacji, uwzględniająca prawa pracowników do prywatności jest kluczem do budowania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy w erze cyfrowej. Organizacje, które skutecznie wdrażają te praktyki, nie tylko zwiększają swoją konkurencyjność, ale również budują zaufanie wśród pracowników i klientów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!