Jak zarządzać listą kontaktów podczas migracji na nowy telefon?

Mimo ogromnego rozwoju techniki wciąż nie brakuje osób, dla których przeniesienie swoich kontaktów na nowy telefon to droga przez mękę. Czy istnieją uniwersalne, działające i intuicyjne rozwiązania, które mogą w tym pomóc?

  • Michał Górecki
  • /
  • 1 października 2021

Jak przenieść kontakty na telefon z Androidem?

Wiele osób zapomina o przygotowaniu kopii zapasowej swoich kontaktów. Czasem tak boimy się o swoje dane, że najpierw czyścimy stary telefon, a dopiero później, po przełożeniu karty SIM do nowego urządzenia, okazuje się, że nie ma tam naszych znajomych czy ważnych dla nas telefonów.

Pamiętajmy o tym, że kontakty można zabezpieczyć na wiele sposobów. Wciąż można nadpisać je na karcie SIM, jednak nie jest to najdoskonalsza metoda dostępna na rynku. Można też wyeksportować plik.vcf a następnie wysłać go sobie na przykład w formie e-maila z załącznikiem lub skopiować do zabezpieczonego folderu na naszej chmurze danych.

W takiej sytuacji wystarczy później tylko ściągnąć plik, zaimportować bazę kontaktów i wybrać, by kolejne zmiany (czyli na przykład nowe dane osobowe, jakie umieścimy tam z czasem) automatycznie nadpisywały ten plik. To jednak rozwiązanie dalekie od ideału.

Wystarczy, że nasz telefon ulegnie uszkodzeniu lub na przykład zostanie nam skradziony, a zostaniemy z plikiem z e-maila, gdzie większość informacji może być już po prostu nieaktualna. Nie warto ryzykować. Zwłaszcza jeśli jest to urządzenie, które wykorzystujemy w codziennej pracy. 

Wiele wskazuje na to, że najdoskonalszą metodą, która świetnie sprawdza się też przy migracji na nowe urządzenie, jest wcześniejsze wykonanie kopii kontaktów i zsynchronizowanie ich z naszym Kontem Google. Warto też zaznaczyć, by nowe dane zawsze nadpisywały się właśnie tam. 

Aby nasze dane były w pełni bezpieczne, warto chronić dostęp do swojego Konta Google w odpowiedni sposób. Powinniśmy na przykład wybrać odpowiednio mocne hasło, które z czasem będziemy zmieniać. Świetnym pomysłem będzie też włączenie weryfikacji dwuetapowej. 

Eksport kontaktów z Androida na iOS od Apple

To zadanie, które tylko z pozoru jest łatwe. Owszem, istnieje kompatybilność między narzędziami do importu i eksportu takich plików między tymi dwoma platformami, jednak sporo osób wciąż narzeka na to, że proces migracji nie jest tak intuicyjny, jak im się wydawało.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W dużej mierze wynika to z tego, że Apple korzysta z innego formatu zapisu plików, aniżeli.vcf. W takiej sytuacji powinniśmy “przepuścić” nasze pliki przez konwenter, a następnie zapisać je na Apple Cloud, skąd z kolei zaimportujemy je na nasz nowy telefon. Później trzeba już tylko wybrać zasady widoczności kontaktów (na przykład tylko te, które mają podany numer telefonu) i będziemy mogli telefonować do naszych znajomych.

Ciekawostki związane z migracją plików z kontaktami

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że tradycyjna karta SIM pomieści tylko nieco ponad dwieście kontaktów. W ramach Konta Google czy Apple ID oraz Apple Cloud można importować i eksportować pliki o niemal nieograniczonej liczbie kontaktów. Oczywiście w granicach rozsądku. To jedna z głównych przesłanek, by postawić na tę formę ich synchronizacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!