Jaki system operacyjny będzie najlepszy w laptopie?

Na rynku można odnaleźć kilka popularnych systemów operacyjnych. Niektóre z nich lepiej radzą sobie w pracy, a inne sprawdzą się zarówno w rozrywce, jak i w zadaniach roboczych. Jaki system operacyjny do laptopa warto wybrać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 sierpnia 2021

Na co wpływa system operacyjny?

Tak naprawdę na wszystko, co ma związek z urządzeniem. Co warto podkreślić, chodzi tu nie tylko o inne aplikacje, ale o szeroko rozumiany hardware, czyli na przykład procesor, pamięć RAM, wydajność dysku twardego oraz kondycję akumulatora. W jaki sposób?

Jeśli system będzie źle zoptymalizowany, to może nie wykorzystać pełnej mocy obliczeniowej procesora lub na przykład będzie mieć tendencje do drenowania akumulatora, czyli pobierania zbyt dużej mocy, co w ostatecznym rozrachunku wpływa na komfort pracy z urządzeniem.

To właśnie od systemu operacyjnego zależy to, czy urządzenie pracujące bez sieciowego źródła zasilania wytrzyma na jednym ładowaniu na przykład osiem godzin, czy dziesięć. A to już spora różnica, która dla wielu osób może odgrywać absolutnie kluczową rolę.

Można tu wymienić na przykład przedstawicieli handlowych, którzy z założenia dużo podróżują, wprowadzają dane do firmowych systemów, a także stale odpowiadają na wiadomości od klientów. Takie osoby niemal zawsze kładą bardzo duży nacisk na czas pracy laptopa na jednym cyklu ładowania.

System operacyjny a „użyteczność” laptopa: co trzeba wiedzieć?

Jeśli główną przyczyną, dlaczego potrzebujemy laptopa, jest to, że chcemy grać w zaawansowane graficznie produkcje, to zdecydowanie warto upewnić się, że urządzenie, które kupujemy, będzie miało zainstalowanego Windowsa 10 lub 11.

Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Anna Malinowska

To właśnie „okienka” od Microsoftu mają największą bazę gier oraz aplikacji, które umożliwiają ich pobieranie. Nie ma też problemu ze zgodnością z DirectX lub innymi standardami. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o konkurencyjnych platformach.

Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy na MacOS lub na Linuxa niektóre popularne tytuły nie są dostępne. Skutkuje to tym, że nawet jeśli nasz komputer ma potężną specyfikację techniczną, to nie nacieszymy się ulubionymi grami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ta sama uwaga dotyczy też oprogramowania użytkowego. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy aplikacja, która jest niezbędna w pracy naszej firmy, nie ma swojej wersji (ani sensownego odpowiednika) w ekosystemie Linuxa oraz Apple. Warto sprawdzić kompatybilność tych narzędzi przed zakupem.

Czy w każdym laptopie można zainstalować dowolny system operacyjny?

Poza ChromeBookami — tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownicy Linuxa przesiedli się na Windows lub — wręcz przeciwnie — by użytkownicy okienek przesiedli się na „pingwina”, na przykład na OpenSUSE.

Paradoksalnie, nawet na MacBooku można zainstalować na przykład Windowsa. Czy można wgrać MacOS na dowolne inne urządzenie? Niestety nie. Jest to system hermetycznie zamknięty, który uda się uruchomić tylko na urządzeniach z logo Apple. Warto o tym pamiętać. Nawet gdyby kiedyś pojawiły się tak zwane forki systemu od Apple, to takie działanie będzie niezgodne z prawem i będzie jawnym złamaniem licencji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!