Jaki Linux najlepiej sprawdzi się w firmie?
Linux to oprogramowanie, które przez wiele osób jest bagatelizowane, a na dodatek uchodzi za trudne w obsłudze i nieintuicyjne. Ile w tym prawdy? Jaki Linux sprawdzi się w firmie i o czym trzeba pamiętać przy wyborze właściwego oprogramowania?

- Michał Górecki
- /
- 5 sierpnia 2021
Dlaczego warto postawić na Linuxa?
Przede wszystkim ze względu na kryterium ekonomicznie. Zdecydowana większość dystrybucji dostępna jest za darmo. Co warto podkreślić, oprogramowania można używać też do celów komercyjnych, chyba że licencja stanowi inaczej.
Licencja na Windows 10 do celów komercyjnych to wciąż spory wydatek. Zwłaszcza jeśli w naszej firmie mamy dziesiątki czy nawet setki komputerów. Linux jako oprogramowanie bardzo uniwersalne, będzie działać ze zdecydowaną większością komputerów i laptopów, jakie są na rynku.
Nie jest prawdą, że dla popularnego Pingwina brakuje sterowników. Dziś bez trudu można podłączyć do tego oprogramowania zdecydowaną większość urządzeń peryferyjnych, jakie są dostępne na rynku. Można tu wskazać na przykład na drukarki, urządzenia wielofunkcyjne czy skanery.
Linux to także oprogramowanie, które cieszy długą polityką aktualizacji, które — tak samo, jak w Microsoft Windows — są darmowe. Nie ma też wielkich różnic w kwestii nawigacji po oprogramowaniu. Obie platformy oferują świetny, czytelny interfejs graficzny.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie każdy Linux będzie wyglądał tak samo. Mamy tu kilka różnych interfejsów graficznych. Można wskazać między innymi na KDE, LXDE czy autorskie wersje nakładki graficznej, jakie tworzą między innymi takie dystrybucje, jak Linux Mint czy Ubuntu.
O tym, że Linux to cenione oprogramowanie najlepiej świadczy jednak to, że większość serwerów, które zarządzają naszymi danymi, funkcjonuje właśnie na tej platformie. W gronie entuzjastów, którzy wdrożyli Linuxa jest też między innymi NASA oraz większość niemieckiej administracji publicznej.
Jakie zagrożenia generuje Linux?
Jednym z głównych jest konieczność „uczenia się” systemu od zera. Mimo tego, że większość dystrybucji jest bardzo intuicyjna, to jednak trzeba pamiętać o tym, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy będzie trzeba użyć terminalu i wpisać jakieś polecenie ręcznie.
Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Problematyczną kwestią jest też mniejsze repozytorium aplikacji. Nie uruchomimy wszystkich aplikacji z Windows na wybranej dystrybucji Linuxa. Nawet jeśli skorzystamy z emulatora, w tym cenionego Wine. Niektóre biblioteki mogą nie zadziałać, co skutkować będzie błędem i niemożnością pracy z danym narzędziem. Warto o tym pamiętać.
Jakie dystrybucje Linuxa warto rozważyć w 2021 roku?
Mimo upływu czasu jedną z częściej wybieranych wersji wciąż jest rodzina Ubuntu. Można tu wskazać zarówno na Ubuntu (pracujące na bazie Unity), jak i na Kubuntu (KDE) lub Lubuntu, czyli lekką wersję, która ma bardzo małe wymagania systemowe.
Zawsze warto docenić też świetnego, intuicyjnego Linuxa Mint oraz dystrybucje bazujące na Debianie. Nie spada też popularność OpenSUSE, które często uznaje się jako najlepsze oprogramowanie dla osób, które przez wiele lat pracowały na Windows.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?