Czy warto kupić smartfon z modemem 5G, kiedy mieszkamy w małym mieście lub na wsi?
Standard 5G jest coraz częściej implementowany nawet w urządzeniach z niższej półki cenowej. Czy oznacza to, że pora myśleć o zmianie telefonu, nie zastanawiając się nad tym, kiedy w miejscu naszego zamieszkania pojawi się nadajnik 5G?

- Mikołaj Frączak
- /
- 11 sierpnia 2021
Dlaczego 5G wzbudza tyle emocji?
Tak naprawdę każdy dorosły użytkownik przeżył już co najmniej jedną wielką zmianę w zakresie pasm łączności. Można tu wskazać na przykład na rewolucję, jaka dokonała się między łącznością 2G a 3G lub wprowadzeniem na rynek pasma LTE.
Każda kolejna zmiana przynosi ze sobą coraz szybszy internet, do którego każdy z nas ma o wiele łatwiejszy dostęp. Jeszcze kilka lat temu, by korzystać ze stabilnego, szybkiego połączenia, trzeba było znajdować się w ośrodku miejskim.
W terenach o niskim stopniu zurbanizowania wiele usług nie działało. Pojawiały się problemy z funkcjonowaniem tak podstawowych usług, jak wysyłanie i pobieranie plików graficznych, nie wspominając nawet o nawigacji z wykorzystaniem jednej z aplikacji wspierającej mapy online.
Z biegiem czasu wszystkie te problemy zostały zażegnane. Jednocześnie coraz szybciej rosła popularność usług webowych. Sporo zamieszania wprowadził IoT (Internet Rzeczy), który dodatkowo dociążył łącza, które w wielu regionach Polski i świata i tak są już mocno obciążone.
5G wprowadzi szereg nowych pasm, dzięki czemu cała transmisja znacznie przyspieszy. Internet będzie nie tylko działał szybciej, ale i zyskamy bardzo duży dostęp do komunikacji między poszczególnymi sprzętami.
W jakich smartfonach można znaleźć modem 5G?
Jeszcze rok temu była to ogromna nowość, z którą spotykaliśmy się zwłaszcza w urządzeniach flagowych, czyli takich, które zazwyczaj kosztują grubo ponad 3-4 tysiące złotych. Dopiero w 2020 roku Apple, czyli firma, która kształtuje globalne trendy, zdecydowała się na zaimplementowanie modemów 5G do swoich urządzeń z rodziny 12.
Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zdaniem wielu obserwatorów branży, to właśnie ten moment można traktować jako pewien przełom w zakresie popularyzacji tego pasma. W 2021 roku modemy 5G stały się dość powszechne. Dziś można odnaleźć je już w urządzeniach, które kosztują 1500 złotych, czyli około 33% kwoty, jaką trzeba było zapłacić za smartfona z takim modemem przed rokiem. Pokazuje to dość dobitnie, że technologia tanieje.
Dostępność 5G w Polsce
Nasz kraj wciąż nie rozwinął siatki przekaźników w takim stopniu, by pokryć nimi choćby 30% obszaru Polski. Na dziś dzień z dobrodziejstw 5G mogą korzystać zwłaszcza mieszkańcy dużych miast: Wrocławia, Katowic, Gdańska czy Poznania.
Czy warto już teraz kupić smartfona z 5G? Tak, jak najbardziej. Wiele wskazuje na to, że z miesiąca na miesiąc nadajników będzie coraz więcej. Operatorzy zapewne zaczną działać według tego samego schematu, z jakim spotkaliśmy się przy okazji wdrażania w życie pasma LTE.
Oznacza to, że nawet jeśli teraz nieopodal naszego domu nie ma nawet jednego przekaźnika 5G, to za rok sytuacja może być zupełnie inna. A my będziemy już gotowi, bo wcześniej kupimy telefon, który bez trudu zapewni nam dostęp do błyskawicznej wymiany danych w sieci.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?