Czy warto kupić smartfon z modemem 5G, kiedy mieszkamy w małym mieście lub na wsi?

Standard 5G jest coraz częściej implementowany nawet w urządzeniach z niższej półki cenowej. Czy oznacza to, że pora myśleć o zmianie telefonu, nie zastanawiając się nad tym, kiedy w miejscu naszego zamieszkania pojawi się nadajnik 5G?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Dlaczego 5G wzbudza tyle emocji?

Tak naprawdę każdy dorosły użytkownik przeżył już co najmniej jedną wielką zmianę w zakresie pasm łączności. Można tu wskazać na przykład na rewolucję, jaka dokonała się między łącznością 2G a 3G lub wprowadzeniem na rynek pasma LTE.

Każda kolejna zmiana przynosi ze sobą coraz szybszy internet, do którego każdy z nas ma o wiele łatwiejszy dostęp. Jeszcze kilka lat temu, by korzystać ze stabilnego, szybkiego połączenia, trzeba było znajdować się w ośrodku miejskim.

W terenach o niskim stopniu zurbanizowania wiele usług nie działało. Pojawiały się problemy z funkcjonowaniem tak podstawowych usług, jak wysyłanie i pobieranie plików graficznych, nie wspominając nawet o nawigacji z wykorzystaniem jednej z aplikacji wspierającej mapy online.

Z biegiem czasu wszystkie te problemy zostały zażegnane. Jednocześnie coraz szybciej rosła popularność usług webowych. Sporo zamieszania wprowadził IoT (Internet Rzeczy), który dodatkowo dociążył łącza, które w wielu regionach Polski i świata i tak są już mocno obciążone.

5G wprowadzi szereg nowych pasm, dzięki czemu cała transmisja znacznie przyspieszy. Internet będzie nie tylko działał szybciej, ale i zyskamy bardzo duży dostęp do komunikacji między poszczególnymi sprzętami.

W jakich smartfonach można znaleźć modem 5G?

Jeszcze rok temu była to ogromna nowość, z którą spotykaliśmy się zwłaszcza w urządzeniach flagowych, czyli takich, które zazwyczaj kosztują grubo ponad 3-4 tysiące złotych. Dopiero w 2020 roku Apple, czyli firma, która kształtuje globalne trendy, zdecydowała się na zaimplementowanie modemów 5G do swoich urządzeń z rodziny 12.

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zdaniem wielu obserwatorów branży, to właśnie ten moment można traktować jako pewien przełom w zakresie popularyzacji tego pasma. W 2021 roku modemy 5G stały się dość powszechne. Dziś można odnaleźć je już w urządzeniach, które kosztują 1500 złotych, czyli około 33% kwoty, jaką trzeba było zapłacić za smartfona z takim modemem przed rokiem. Pokazuje to dość dobitnie, że technologia tanieje.

Dostępność 5G w Polsce

Nasz kraj wciąż nie rozwinął siatki przekaźników w takim stopniu, by pokryć nimi choćby 30% obszaru Polski. Na dziś dzień z dobrodziejstw 5G mogą korzystać zwłaszcza mieszkańcy dużych miast: Wrocławia, Katowic, Gdańska czy Poznania.

Czy warto już teraz kupić smartfona z 5G? Tak, jak najbardziej. Wiele wskazuje na to, że z miesiąca na miesiąc nadajników będzie coraz więcej. Operatorzy zapewne zaczną działać według tego samego schematu, z jakim spotkaliśmy się przy okazji wdrażania w życie pasma LTE.

Oznacza to, że nawet jeśli teraz nieopodal naszego domu nie ma nawet jednego przekaźnika 5G, to za rok sytuacja może być zupełnie inna. A my będziemy już gotowi, bo wcześniej kupimy telefon, który bez trudu zapewni nam dostęp do błyskawicznej wymiany danych w sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!