Czy MacOS to system prosty w obsłudze?

Wokół ekosystemu Apple narosło wiele wątpliwości. Osoby związane przez lata z Windowsem patrzą na niego sceptycznie i niezbyt często decydują się na zmianę. Czy słusznie? Czy MacOS to platforma, na którą trudno się przenieść?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 sierpnia 2021

Czym wyróżnia się Apple MacOS?

Wspólnym mianownikiem Windows i platformy od Apple jest to, że są to systemy zamknięte, które nie są podatne na modyfikacje. O ile jednak Windows daje nam dostęp do kluczy systemowych (HKEY Local Machine) tak Apple raczej ogranicza takie możliwości ingerencji w oprogramowanie.

Obie platformy stawiają na zupełnie inny interfejs graficzny (GUI) chociaż — paradoksalnie — widać tu też wiele podobieństw. Zwłaszcza gdy przyrównamy oba te systemy operacyjne na przykład do Linuxa, który w zdecydowanej większości przypadków jest systemem darmowym, także do użytku komercyjnego.

W Windows centralną osią systemu jest dolna belka nawigacyjna z menu Start. Apple podzieliło kluczowy obszar. Owszem, Dock, czyli rząd ikonek z aplikacjami, wciąż odgrywa dużą rolę w tym ekosystemie, ale bardzo ważna jest też górna belka systemowa. Dlaczego?

To właśnie tam znajduje się ikona Apple (z logo nadgryzionego jabłka), która pozwala szybko wyłączyć urządzenie lub dostać się do Preferencji Systemowych. Widoczne obok ikony zmieniają się w zależności od tego, jakiej aplikacji używamy. Inaczej będą wyglądać w aplikacji poczty, a inaczej w przeglądarce Firefox czy Chrome. 

W górnym prawym rogu znajdziemy szybkie skróty. Można tam skonfigurować między innymi widoczność systemowego zegara (który w Windowsie znajduje się w dolnej części ekranu), a także informacje o naładowaniu akumulatora czy dacie lub połączonych przez Bluetooth urządzeniach. Te dane w Windows również są prezentowane w innej części interfejsu. 

Jakie problemy sprawia migracja z Windows na MacOS?

Paradoksalnie dla wielu osób przeszkodą samą w sobie nie jest system, a systemowa klawiatura. Wynika to z tego, że Apple obok spacji nie umieściło od razu Alt-ów, ale klawisze CMD, czyli takie, za pomocą których można szybko uruchomić wybrane komendy systemowe.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W pewnym sensie jest to odpowiednik windowsowskiego przycisku Ctrl (Control). I tak, na przykład CMD+P to skrót do drukowania, co w Windows rozwiązalibyśmy przyciskami Ctrl+P. Tak ulokowany klawisz CMD utrudnia jednak wpisywanie polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ź, ć). Trzeba do takiej konstrukcji przywyknąć.

Czym Mac OS zaskoczy nas pozytywnie?

Na pewno kulturą pracy. Widać, że Apple tworzy ten system tylko dla jednej grupy urządzeń i trudno tutaj znaleźć jakieś duże mankamenty. Nawet starsze MacBooki zazwyczaj bez trudu pracują po 10 godzin na jednym cyklu ładowania. To świetny wynik.

Nie sposób nie docenić też tego, że system jest aktualizowany nawet przez 5-6 lat. Wiele osób bardzo ceni sobie też gładzik oraz dedykowane gesty, dzięki którym surfowanie po internecie staje się bardzo komfortowe i proste. Pokazuje to dość jednoznacznie, że migracja na MacOS nie musi wiązać się z samymi problemami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!