Tradycyjne telefony komórkowe — czy wciąż warto je kupować?

Mimo tego, że smartfony już od niemal dekady rządzą na rynku telefonów komórkowych, wciąż działa wiele firm, które oferują tradycyjne telefony komórkowe z klawiaturą. Mają one wielu zagorzałych fanów, którzy cenią sobie oferowany przez nie komfort. Czy tradycyjna „komórka” to dobry pomysł w firmie?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 sierpnia 2021

Czym wyróżnia się tradycyjny telefon komórkowy?

Mówiąc o telefonie, zdecydowana większość z nas tak naprawdę ma na myśli smartfona, czyli urządzenie ze sporym ekranem, którego przekątna dochodzi nawet to siedmiu cali. Taki sprzęt wyróżnia się też wbudowanym (zaawansowanym) systemem operacyjnym.

Na dziś dzień rynek jest całkowicie zdominowany przez Androida oraz Apple iOS, jednak funkcjonuje też kilka innych, niszowych systemów. Można tu wskazać na przykład na Firefox OS oraz HarmonyOS, który rozwija Huawei. Jeszcze nie tak dawno temu ważną platformą był Windows Mobile, zastąpiony później przez Windows Phone. 

Tradycyjne telefony komórkowe zwykle pracują pod kontrolą niezbyt rozbudowanego oprogramowania. Nie ma tu również interfejsu dotykowego. W zależności od producenta możemy korzystać z joysticka nawigacyjnego lub ze strzałek. To pierwsze rozwiązanie (na początku XXI wieku) bardzo mocno spopularyzowały urządzenia z logo Sony Ericsson.

Taki telefon ma też o wiele mniej funkcji. Nawet jeśli w pewnym stopniu zazębiają się one z tymi, jakie znamy ze smartfonów, to są o wiele bardziej uproszczone. Można tu wskazać na przykład na przeglądarkę internetową czy obsługę poczty e-mail. 

Jakie zalety mają tradycyjne telefony komórkowe?

Nie da się nie rozpocząć od świetnej żywotności na jednym cyklu ładowania. Na rynku można kupić urządzenia, które wytrzymują nawet i tydzień z dala od ładowarki, będąc stale użytkowanymi. To wynik, który dla niemal wszystkich smartfonów jest niemożliwy do osiągnięcia. 

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Wiele na tym polu może zmienić grafen, jednak ta technologia dopiero powstaje i nic nie wskazuje na to, aby tworzywo grafenowe w bliskiej przyszłości zastąpiło tradycyjne ogniwa litowo-jonowe czy litowo-polimerowe. Warto o tym pamiętać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wiele osób ceni też sobie tradycyjne „telefony do dzwonienia”. Zwłaszcza osoby, które po prostu w swojej pracy mogą obyć się bez wszystkich funkcji smart. Jako że są to urządzenia odporne na uszkodzenia oraz tanie w naprawie, szczególnie dobrze przyjęły się na przykład na budowie lub wśród osób, które dużo czasu spędzają w terenie.

Kiedy tradycyjny telefon do firmy to kiepski pomysł?

Nie można wyjść z założenia, że wydajny akumulator i niskie koszty naprawy to jedyne zalety. Paradoksalnie, nie da się też określić tych urządzeń mianem wolnych od wad. Mały ekran, kiepskie standardy łączności czy niezbyt rozbudowane aparaty główne to oczywiste zagrożenia.

Idealnym przykładem, kiedy taki sprzęt się nie sprawdzi, jest już zwykła nawigacja z wykorzystaniem modułu GPS oraz dowolnych map dostępnych na rynku. Śledzenie pozycji na tak małym wyświetlaczu, gdzie na dodatek nie możemy nawet szybko ustawić kąta widzenia obrazu to oczywisty mankament, kiedy nawet najtańszy smartfon na rynku okazuje się po prostu lepszy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!