Jakie laptopy dostaną czwartoklasiści?

Ministerstwo Cyfryzacji wyłoniło dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Do znajdujących się w nich szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. Sprzęt w ręce uczniów ma trafić do końca września.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 sierpnia 2023

Regiony, w którychwyłoniono dostawców i sprzęt

- Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmymają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy,że w części przypadków ten czas może być krótszy – wyjaśnia minister cyfryzacjiJanusz Cieszyński.

Regiony, w którychwyłoniono dostawców i sprzętto:

·       sandomiersko-jędrzejowski– HP ProBook 440 G9

·       siedlecki– Dell Latitude 3540

·       suwalski –Dell Latitude 3540

·       bydgosko-toruński– Acer TravelMate P2 TMP215-54

·       chełmsko-zamojski– HP ProBook 440 G9

·       radomski –Dell Latitude 3540

·       miastoŁódź – Dell Latitude 3540

·       warszawski-zachodni–  Dell Latitude 3540

W każdym z regionówwybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżeciezałożonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cenzakupu w kolejnych umowach wykonawczych maksymalna cena zakupu zostanieustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj.2939,70 złotych.

Inwestycja wprzyszłość!

Na zakup 394 346 laptopówdla czwartoklasistów przeznaczymy w tym roku ponad miliard zł. Otrzymają jewszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

Ile pieniędzy trzeba wydać na wydajnego laptopa z Windows 10?Ile pieniędzy trzeba wydać na wydajnego laptopa z Windows 10? Michał Górecki

- Program wyposażania laptopy uczniów klas IV zostanie z uczniami na stałe dzięki ustawie, którą w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt był niezmiennym elementem polskiego systemu oświaty. To kolejny zastrzyk nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-23 – powiedział Janusz Cieszyński.

- Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał – dodał.

Laptopy dla uczniów zabezpieczone przed sprzedażą. Jak?Laptopy dla uczniów zabezpieczone przed sprzedażą. Jak?Damian Jemioło

Janusz Cieszyński podkreślił także, że inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Jego zdaniem uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych mianach uczestniczyć.  - Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży – podkreśla szef resortu cyfryzacji.  

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!