Cyberoszuści podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego RP

W ostatnich latach obserwujemy niepokojący wzrost prób oszustw, w których sprawcy podszywają się pod różne instytucje, w tym Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 sierpnia 2023

O co chodzi w oszustwie?

Od kilku lat oszuści podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, wysyłając do petentów fałszywe decyzje o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe. W tych decyzjach wzywają oni do wniesienia opłaty oraz dołączają świadectwa ochronne.

Uwaga! Akcja phishingowa. Orlen nie rozdaje bonów 1000 złUwaga! Akcja phishingowa. Orlen nie rozdaje bonów 1000 zł Monika Świetlińska

Co więcej, w decyzjach tych, dla uwiarygodnienia, podawane są prawdziwe dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowej.

Jakie są metody działania oszustów?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszuści nieustannie modyfikują swoje metody działania. Aktualnie korzystają z dwóch kanałów komunikacji: tradycyjnej korespondencji listowej oraz wiadomości e-mail. W obu przypadkach dołączają sfałszowane decyzje, które wzywają do wniesienia opłaty za udzielenie ochrony. Co ciekawe, żądane kwoty są podane w EURO, a wskazane do płatności rachunki bankowe nie są polskimi rachunkami. Zamiast tego prowadzone są przez banki w takich krajach jak Niemcy, Litwa, Irlandia, Belgia czy Holandia.

 Jak rozpoznać fałszywą decyzję?

Istnieje kilka charakterystycznych cech, które powinny wzbudzić naszą czujność:

  • Decyzja może być przesłana drogą mailową.
  • Kwoty związane z udzieleniem ochrony są wyrażone w EURO.
  • Do uiszczenia opłaty podany jest oszukańczy numer rachunku, wskazujący na konto prowadzone poza granicami Polski.
  • Dołączone jest elektroniczne świadectwo ochronne, podczas gdy Urząd Patentowy wydaje je wyłącznie w wersji papierowej.

Jak się przed tym bronić?

Najważniejsza jest rozwaga i ostrożność. Należy dokładnie przeczytać otrzymaną korespondencję i sprawdzić, na jaki rachunek mamy dokonać płatności.

Jedynym rachunkiem bankowym wykorzystywanym przez Urząd Patentowy do płatności z tytułu udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe jest rachunek prowadzony w Narodowym Banku Polskim. Jeśli otrzymaliśmy "decyzję", w której znajduje się inny numer bankowy, oznacza to próbę oszustwa.

8(17) 2023 SECURITY MAGAZINE8(17) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Na swojej stronie www urząd informuje: "Przed dokonaniem jakiejkolwiek opłaty do Urzędu Patentowego sprawdź, czy numer rachunku zgadza się z numerem konta urzędu w NBP. Urząd posiada tylko jeden numer rachunku i pobiera opłaty wyłącznie w złotych."

Co robić w przypadku podejrzenia oszustwa?

W przypadku podejrzenia oszustwa lub gdy już doszło do jego popełnienia, niezwłocznie należy poinformować o tym swój bank oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policję lub do prokuratury.

Jakie działania podejmuje Urząd Patentowy w celu zwiększenia bezpieczeństwa?

Od grudnia 2021 r. wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie w postaci opatrywania wydawanych przez Urząd Patentowy decyzji kodem QR, co pozwala na zweryfikowanie autentyczności korespondencji. Szczegółowe informacje w zakresie weryfikacji są dostępne na stronie Urzędu.

Oszustwa internetowe stanowią poważne zagrożenie w dzisiejszych czasach. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i dobrze zorientowanym w metodach działania oszustów. Tylko wtedy będziemy mogli skutecznie się przed nimi bronić i unikać nieprzyjemnych konsekwencji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!