InterCOP. Jak CBZC wzmacnia globalne działania przeciwko cyberprzestępczości
Cyberprzestępczość to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się zagrożeń w dzisiejszym świecie cyfrowym. W odpowiedzi na to wyzwanie, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) stało się aktywnym uczestnikiem międzynarodowego projektu InterCOP, mającego na celu zwiększenie globalnego bezpieczeństwa w sieci.
- Monika Świetlińska
- /
- 18 sierpnia 2023
Tło i kontekst
Z uwagi na stale rosnącą skalę zjawiska cyberprzestępczości, coraz bardziej niezbędne staje się wdrożenie działań prewencyjnych. Współpraca międzynarodowa w tym zakresie jest kluczem do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom. CBZC, dostrzegając wagę problemu, zdecydowało się na aktywne uczestnictwo w projekcie InterCOP.
Co to jest InterCOP?
Projekt InterCOP, czyli International Cyber Offender Prevention Network, został zapoczątkowany przez policję holenderską w czerwcu 2023 roku. Jest to inicjatywa mająca na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w sieci poprzez działania prewencyjne skierowane przeciwko cyberprzestępczości. Polska, reprezentowana przez CBZC, jest jednym z 27 krajów uczestniczących w tym projekcie.
Nielegalne usługi hostingu internetowego Monika Świetlińska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Głównym celem InterCOP jest ograniczenie wpływu cyberprzestępczości na społeczeństwo oraz zmniejszenie obciążenia wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych z tego zakresu. Projekt zakłada również zacieśnienie współpracy z partnerami z sektora publicznego i prywatnego w celu stworzenia bezpieczniejszego środowiska cyfrowego.
Sieć InterCOP
Jednym z kluczowych elementów projektu jest stworzenie sieci współpracy między organami ścigania z różnych krajów. Dzięki tej sieci możliwa jest wymiana wiedzy specjalistycznej oraz wspólne opracowywanie i ocenianie inicjatyw zapobiegających cyberprzestępstwom.
InterCOP zakłada również ścisłą współpracę z partnerami z sektora publicznego i prywatnego. Ich umiejętności, zasoby i zasięgi są niezbędne do stworzenia bezpiecznego środowiska cyfrowego. Współpraca ta ma na celu nie tylko zapobieganie cyberprzestępczości, ale także promowanie pozytywnego wykorzystania umiejętności informatycznych, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Wnioski
Cyberprzestępczość staje się jednym z największych wyzwań dla organów ścigania na całym świecie. Projekt InterCOP, z udziałem CBZC, stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.
CBZC zatrzymała złodziei tożsamościMichał Górecki
Przez międzynarodową współpracę i wymianę wiedzy, organy ścigania z różnych krajów łączą siły, aby skuteczniej przeciwdziałać cyberzagrożeniom i chronić społeczeństwa przed ich negatywnymi skutkami.
Fot. CBZC
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?