KGHM wprowadza wirtualną rzeczywistość

rnBezpieczeństwo przede wszystkim – w Hucie Miedzi Głogów rozpoczęły się szkolenia przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości VR. Pracownicy oddziału KGHM, przy pomocy specjalnych gogli i padów, trenują zachowania i procedury dotyczące funkcjonowania pieców hutniczych.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 kwietnia 2022

– Technologia VR daje możliwość stworzenia wirtualnych scenariuszy pracy, które przebiegają często w bardzo trudnych, czy nawet ekstremalnych warunkach, ale są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia. Rzeczywistość wirtualna to nieocenione narzędzie pozwalające tworzyć w sposób bezpieczny modele, które po sprawdzeniu można zrealizować w rzeczywistości – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A W Hucie Miedzi Głogów pracownicy szkolą się z obsługi pieców hutniczych, w zakresie m.in. przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Uczestnicy dzięki specjalnym goglom czują się jak na stanowisku pracy. Trzymane w rękach kontrolery pozwalają im (dosłownie) przejść cały proces techniczny i wykonać wszystkie czynności.

Pracownik w wirtualnej rzeczywistości

W wirtualnej rzeczywistości pracownik krok po kroku jest informowany o zagrożeniach i możliwych sytuacjach awaryjnych. W aplikacji pojawiają się komunikaty o tym, co w sytuacji zaistnienia ryzyka należy zrobić.

– To świetny sposób na przeszkolenie nowych pracowników lub takich, którzy po dłuższej przerwie wracają do pełnienia swoich obowiązków – mówi Robert Gregorczyk, główny specjalista działu BHP w Hucie Miedzi Głogów.

Huta planuje już kolejne kursy, tym razem z pracy na wysokościach, gdzie przestrzeganie procedur BHP jest sprawą kluczową. Planowane jest przygotowanie wirtualnych scenariuszy, w tym symulacja upadku z wysokości.

Wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality, VR) polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni czy zdarzeń. Może prezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe).

Projekt jest realizowany w Hucie Miedzi Głogów przez spółkę KGHM Centrum Analityki, przy wsparciu firmy VR-Learning. To nie pierwsze wdrożenie VR w polskim biznesie czy przemyśle. Wcześniej z usług VR korzystał np. bank Santander.

Santander Bank Polska prowadzi szkolenia z wykorzystaniem gogli VR

Santander Bank Polska realizuje innowacyjny program szkoleń dla doradców z sieci oddziałów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Szkolenia są w pełni multimedialne, zaprojektowane z inicjatywy i przy udziale pracowników banku. Pozwalają pracownikom sprawdzić i doskonalić swoje umiejętności wspierania klientów w każdej sytuacji. Łącznie przeszkolonych zostanie ponad 5 tysięcy osób.

Gogle VR, czyli urządzenie, do niedawna używane głównie do gier komputerowych, pozwalające na przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości, są obecnie stosowane także w procesach szkoleniowych, działaniach employer brandingowych i testach nowych produktów. W Santander Bank Polska korzystają z nich pracownicy oddziałów podczas warsztatów i szkoleń poprawiających kompetencje biznesowe i interpersonalne.

Wykorzystując gogle VR każdy doradca ma szansę wziąć udział w symulacji nietypowej wizyty klienta w oddziale i dopracować swoje reakcje do jego potrzeb, także w kwestii komunikacji werbalnej i niewerbalnej. To wszystko w niecodziennej formie, która, jak wskazują wewnętrzne badania banku, znacznie chętniej jest wybierana przez pracowników, niż typowe szkolenia e-learningowe wykonywane z użyciem komputerów.

Źródło: KGHM

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!