MacOS - czy to dobre oprogramowanie do firmy?

Ekosystem od Apple wzbudza coraz większe zainteresowanie. Kusi renomą rozwiązania stabilnego, kompletnego, a także takiego, które wyróżnia się długim wsparciem technicznym producenta. Ile w tym prawdy? Czy MacOS sprawdzi się w każdej firmie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 13 czerwca 2021

Czym wyróżnia się oprogramowanie od Apple?

Przede wszystkim tym, że jest to system hermetycznie zamknięty. Windows to także oprogramowanie zamknięte, jednak Apple — w przeciwieństwie do firmy z Redmond — nie daje nawet możliwości zainstalowania MacOS na innych komputerach niż te, które mają na obudowie logo Apple.

To jedna z głównych różnic. Zarówno Microsoft Windows, jak i Android, a nawet ChromeOS to narzędzia, które występują na sprzętach wielu różnych producentów. Apple poszło swoją własną drogą, a imponujące przychody pokazują, że Tim Cook i spółka bardzo dobrze zdiagnozowali rynek.

Na pewno trzeba wskazać też na to, że jest to system, którego model działania nie polega na tym, że możemy go jak najbardziej dopasować pod siebie. Apple szczyci się tym, że po prostu wymyśla sprzęt i oprogramowanie, które działa. Tutaj to użytkownik musi się przestawić i wyrobić sobie wiele nowych nawyków, a nie odwrotnie.

Pamiętajmy też o tym, że producent z Cupertino buduje funkcjonalność swojej platformy, opierając się na wielu autorskich narzędziach. Można z nich zrezygnować, jednak trzeba też liczyć się z tym, że dostępność zamienników będzie nieco mniejsza niż dla innych platform. Apple bardzo rygorystycznie podchodzi do listy oprogramowania, jakie można pobrać z AppStore.

Apple, czyli ekosystem

To, czym firma kupiła sobie wielu użytkowników, to świetny ekosystem, który wciąż zaskakuje wieloma pozytywnymi rozwiązaniami, jakich na próżno szukać u konkurencji. Smartfon od Apple intuicyjnie łączy się z laptopem producenta. Tak samo zresztą, jak zegarek czy tablet.

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Możemy szybko zarządzać naszą komunikacją poprzez iMessage. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odpisywać na wiadomości na przykład z komputera, nie musząc przy tym co chwilę zerkać na telefon, co w pracy mogłoby być bardzo źle odebrane.

Zyskujemy też szybki dostęp do synchronizacji historii przeglądarki. Tę funkcję świetnie rozwija też kilka głównych platform ze świata Windows, jednak Apple także tutaj nie odstaje od konkurencji. Nawet dziś, w 2021 roku, aktualizowane przez firmę są wiekowe laptopy i telefony z 2015 czy 2016 roku. To kolejny duży atut. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie są wady MacOS w świecie biznesu?

Na pewno trzeba wskazać na wysokie ceny. Całkiem niezłe urządzenie z innym oprogramowaniem można kupić nawet za dwa tysiące złotych. Nowy MacBook będzie kosztował o wiele więcej. Najniższa cena w oficjalnym sklepie Apple, to okolice 3 800 złotych. Spore są też ceny telefonów czy tabletów.

Pamiętajmy też, że sprzęt raczej nie nadaje się do samodzielnej rozbudowy. Trudno będzie tu podmienić wiele elementów, a ceny za lepiej wyposażone sprzęty producenta potrafią być horrendalnie wysokie. Czy MacOS to dobra alternatywa dla innych systemów operacyjnych? Tak, zdecydowanie. Czy to dobre rozwiązanie dla każdego? Tu zdania będą mocno podzielone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!