Usuwanie złośliwego oprogramowania - co trzeba wiedzieć?

Złośliwe oprogramowanie może zainfekować nawet najlepiej chroniony komputer. Mitem jest twierdzenie, jakoby problem dotyczył tylko tych osób, które nie mają na swoim urządzeniu zainstalowanego antywirusa. Jak usuwa się złośliwe oprogramowanie, co trzeba o tym wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 czerwca 2021

Jakie urządzenia są szczególnie narażone na złośliwe oprogramowanie?

W praktyce wszystkie sprzęty podłączone do internetu, czyli do globalnej sieci danych. Praktyka pokazuje, że zdarzają się nawet przypadki złamania zabezpieczeń inteligentnych lodówek, jakkolwiek zwykle nie niosą one ze sobą zbyt wielu negatywnych reperkusji.

W obecnych czasach największym zagrożeniem jest oczywiście zainfekowanie naszego komputera oraz smartfona. To właśnie te dwa urządzenia gromadzą o nas najwięcej danych. To z nich logujemy się na swoje konta w banku, wreszcie to tam mamy swoje portfele haseł i wiele prywatnych plików.

W praktyce oznacza to, że właśnie komputery oraz telefony komórkowe trzeba chronić szczególnie dobrze. Warto rozprawić się też z mitem, jakoby wirusy szczególnie upodobały sobie jeden lub dwa systemy operacyjne. Można odnaleźć je niemal na każdym publicznie dostępnym oprogramowaniu.

Nie trzeba jednak próbować zainfekować naszego komputera, by wejść w posiadanie wielu ważnych informacji o jego właścicielach. Pomysłowi cyberprzestępcy już dawno temu zrozumieli, że wystarczy gromadzić szczątkowe dane, a następnie stopniowo wykradać naszą cyfrową tożsamość. To wyrafinowana, czasochłonna, ale niezwykle skuteczna taktyka.

Czy antywirus lub firewall chronią nas w stu procentach?

Należy stwierdzić, że raczej nie. Zawsze może pojawić się nowe zagrożenie, które przedrze się niezauważenie przez chroniące nas oprogramowanie. Wystarczy, że baza wirusów nie będzie zaktualizowana i nasz komputer lub telefon może zostać zainfekowany. 

Jak zabezpieczyć transfer plików?Jak zabezpieczyć transfer plików?Michał Górecki

Praktyka pokazuje, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń stale i niezmiennie są użytkownicy, ludzie. Nawet gdy antywirus ostrzega nas o pliku potencjalnie niebezpiecznym, to wielu użytkowników ignoruje te alerty i klika na plik, instalując jego zawartość. A to już w linii prostej prowadzi do zainfekowania urządzenia. 

Pozwala to stwierdzić, że najlepszą obroną przed zagrożeniami z sieci nie jest oprogramowanie, ale raczej połączenie zdroworozsądkowego surfowania po sieci oraz oprogramowanie. Tylko taki zestaw może chronić nas przed złośliwym oprogramowaniem bardzo skutecznie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie?

W zdecydowanej większości przypadków pomoże nam antywirus. Powinien on oczyścić system, jednak musimy liczyć się z sytuacją, że oprogramowanie przeniknęło nawet do BIOS-u i konieczne będzie kompleksowe wyczyszczenie komputera do zera. 

Właśnie w takiej sytuacji warto mieć już wyeksportowane wszystkie swoje pliki do chmury danych w formie kopii zapasowej. Pamiętajmy też, by nie eksportować danych bezpośrednio na przykład na dysk zewnętrzny, a nastepnie — już po wyczyszczeniu dysku — nie przenosić plików na dysk. To prosta droga, by raz jeszcze powielić pliki wirusa, które zapewne niechcący skopiowaliśmy na zewnętrzny nośnik danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!