Oprogramowanie licencyjne w firmie - co warto o nim wiedzieć?

Czasem trzeba kupić do firmy wybrane oprogramowanie. Wiele osób, gdy widzi, że różnica w cenie między dwoma pozornie takimi samymi aplikacjami jest znacząca, wybiera tańszą wersję, nie zastanawiając się nad przyczyną tego stanu rzeczy. To duży błąd, który może narazić nas na spore koszta. Dlaczego? W grę może wchodzić niezgodne z zasadami licencji wykorzystanie tego narzędzia. Jak temu zapobiegać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 czerwca 2021

Dlaczego licencja na oprogramowanie w firmie jest tak ważna?

Wbrew obiegowej opinii, nie każda wersja płatnego oprogramowania — bez względu na to, czy na nośniku fizycznym, czy w formie pliku wykonalnego, jaki trzeba pobrać z sieci — może być legalnie użyta w firmie. Kluczową rolę odgrywa zapis o wykorzystaniu oprogramowania w celach komercyjnych.

Uwaga ta dotyczy zarówno systemów operacyjnych, na przykład ekosystemu Microsoft Windows, jak i systemów biurowych czy na przykład wyspecjalizowanego oprogramowania do obróbki grafiki, czy narzędzi, z których korzysta dział marketingu i promocji.

Często zdarza się, że przedsiębiorcy — czy to celowo, czy przez przypadek — kupują wersję HE, czyli Home Edition. Z założenia nie jest ona przeznaczona do wykorzystania komercyjnego, czyli takiego, dzięki któremu zarabiamy pieniądze.

W razie kontroli legalności oprogramowania jest to jedna z podstawowych rzeczy, jaka jest sprawdzana przez właściwe instytucje. Użytek komercyjny wymaga licencji biznesowej. Nie wolno w tym celu korzystać z wersji Home Edition czy atrakcyjnych cenowo licencji studenckich. Zawsze warto zapoznać się z regulaminem i dopiero po jego zrozumieniu podjąć decyzję o zakupie. 

Czy z darmowego oprogramowania można korzystać w firmie?

To zależy, w jaki sposób zdefiniujemy darmowe oprogramowanie. Często zdarza się, że tak zwana licencja Freemium, dzięki której dostajemy dostęp do szeregu naprawdę świetnych aplikacji przeznaczona, jest tylko dla użytkowników domowych lub dla uczniów. 

Help desk w Polsce czy za granicą? Wady i zaletyHelp desk w Polsce czy za granicą? Wady i zaletyMichał Górecki

O wiele lepiej skupić się na poszukiwaniach aplikacji z licencją GPL, czyli General Public Licencje. Narzędzia dostępne w tak zwanej domenie publicznej zazwyczaj można wykorzystać zarówno w domu, jak i w biznesie. Pamiętajmy jednak o tym, że jest kilka różnych wersji licencji GPL. Przed zainstalowaniem pliku, upewnijmy się, że ta, jaką autor oprogramowania nałożył na swój program, pozwala na legalny użytek komercyjny.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Gdzie kupować oprogramowanie licencyjne dla firm?

Zdecydowanie warto postawić na pewne źródła, ze szczególnym naciskiem na oficjalnych dystrybutorów tych narzędzi na Polskę. Jeśli kupimy w promocji aplikację, której licencja wprost stanowi, że może być ona wykorzystana na przykład tylko na rynku azjatyckim, to w zdecydowanej większości przypadków również łamiemy prawo. 

Zawsze warto poświęcić te kilka-kilkanaście minut na zapisy zawarte w regulaminie oprogramowania. Pamiętajmy też o tym, że nie możemy bronić się niewiedzą. Ostatecznie, by przejść proces instalacyjny, zawsze zaznaczamy odpowiednie pole, gdzie informujemy, że zgadzamy się z postanowieniami licencyjnymi i będziemy ich przestrzegać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!