Bezpieczne komunikatory internetowe w biznesie - na co zwrócić szczególną uwagę?
Żyjemy w czasach, kiedy ciężar komunikacji z partnerami biznesowymi coraz częściej przenosi się do internetu. Sytuację dodatkowo spotęgowała pandemia COVID-19. Za sprawą pandemii szybko zwiększyła się popularność wideokonferencji, które szybko stały się sensowną alternatywą dla spotkań organizowanych na miejscu, w firmie. O czym warto pamiętać podczas komunikacji w internecie?
- Anna Malinowska
- /
- 16 czerwca 2021
Czy istnieją w stu procentach bezpieczne komunikatory internetowe?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Na pewno jednym z najlepiej zabezpieczonych narzędzi jest komunikator Signal. Można go zainstalować na zdecydowanej większość platform. Zarówno na komputerach, jak i na smartfonach. Szyfrowanie i polityka w zakresie gromadzenia danych o użytkownikach jest tutaj rozwiązana wręcz wzorowo.
Nie jest to jednak najpopularniejsze rozwiązanie dostępne na rynku. Co więcej, internet jest pełen świetnych, zaskakująco bezpiecznych narzędzi, które nigdy nie przebiły się do szerokiej publiki. Dlaczego? Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niewielka społeczność tworzona wokół tych narzędzi.
O wiele więcej użytkowników korzysta na przykład z Google Chat, Messengera czy WhatsApp’a. Jeśli mówimy o dobrym komunikatorze, to w zdecydowanej większości przypadków kierujemy się właśnie ich popularnością. Konieczność instalowania dedykowanego oprogramowania, by przeprowadzić kilka rozmów to dla większości użytkowników internetu transakcja niezbyt opłacalna.
Czy Signal lub inne platformy do komunikacji na odległość to narzędzia w pełni bezpieczne? Należy stwierdzić, że w zdecydowanej większości przypadków zależy to od nas samych. Jeśli będziemy stosowali się do zasad higieny cyfrowej, to każde narzędzie będzie dla nas bezpieczne. Jeśli jednak je zbagatelizujemy, to nawet najlepsze szyfrowanie nie uchroni nas przed problemami.
Jak zabezpieczyć rozmowy w sieci wewnątrz firmy?
Komunikacja tekstowa uchodzi za najbezpieczniejszy model, jednak wiąże się też z nią kilka zagrożeń. Zawsze warto upewnić się, że wyłączyliśmy opcję zapisu już odbytych rozmów do plików tekstowych. Coraz więcej komunikatorów wspiera tę funkcję, jednak może okazać się, że jest to rozwiązanie niewystarczające. Dlaczego? Wystarczy, że jeden z uczestników spotkania zrobi screenshota i zapisze go na swoim komputerze.
Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska
Zawsze możemy zdecydować się na rozmowy wideo oraz połączenia głosowe w formie voice-chatu. To rozwiązania, które także za sprawą coraz wyższej przepustowości łącz, radzą sobie o wiele lepiej, niż tradycyjna komunikacja tekstowa. Wiele osób zauważa też, że jest to model komunikacji, który angażuje o wiele mniej czasu. Nie musimy przelewać naszych myśli na klawiaturę, po prostu mówimy to, co w danej chwili chcemy powiedzieć. To spora oszczędność czasu.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy darmowe komunikatory są bezpieczniejsze niż płatne odpowiedniki?
Wydaje się, że w zdecydowanej większości przypadków narzędzia płatne nie przewyższają swoimi możliwościami technicznymi aplikacji freeware. Z tych pierwszych korzysta się raczej w branżach wysoce wyspecjalizowanych, na przykład w świecie bankowości. Co więcej, często są to aplikacje pisane na wyłączność, do których dostęp ma tylko dana firma.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?