Szyfrowanie plików i dysków w firmie - co trzeba wiedzieć?

Każda działalność gospodarcza musi bronić swoich przewag nad konkurencją. W czasach, kiedy większość danych jest przetwarzana na komputerach, w formie cyfrowej, kluczową rolę odgrywa szyfrowanie plików. Dlaczego warto wdrożyć je w firmie i co trzeba o nim wiedzieć?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 czerwca 2021

Dlaczego szyfruje się pliki na komputerze?

Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, by uchronić ważne dane przed dostępem ze strony osób nieuprawnionych. Co ciekawe, nie trzeba szyfrować całego komputera, a jedynie można wydzielić odpowiednią przestrzeń, czyli na przykład dysk lub folder, który będzie ukryty przed innymi osobami. 

Nawet jeśli folder będzie dla nich widoczny, to powinna przy nim pojawić się na przykład ikonka kłódki. Nawet jeśli ktoś spróbuje uruchomić plik, to będzie musiał podać hasło. Właśnie z tego względu warto pamiętać o tym, aby wybrać jakieś słowo lub na przykład ciąg znaków, który jest nieoczywisty, trudny do odgadnięcia. 

Zaszyfrowane pliki można — a zdaniem wielu osób wręcz trzeba — jednocześnie zapisywać w tak zwanej kopii lustrzanej na serwerze firmowym. Dlaczego nie w internecie? Ponieważ każdy protokół szyfrujący można złamać. Wymaga to jedynie nieco czasu i zastosowania odpowiednich narzędzi oraz mocy obliczeniowej.

Przechowując ważne pliki w kopii lustrzanej na serwerze ulokowanym w firmie, zwiększamy ich poziom bezpieczeństwa, a także tworzymy sobie kopię danych w razie awarii oprogramowania zarządzającego komputerem. Byłoby idealnie, gdyby kopia była automatycznie nadpisywana na serwerze nawet co godzinę.

Jakie oprogramowanie do szyfrowania dysków wybrać?

Na pewno warto zastanowić się nad VeraCrypt. To darmowe, świetne narzędzie, które pełnymi garściami czerpie z rozwiązań legendarnego TrueCrypt, który na długie lata wyznaczał standardy bezpieczeństwa w branży bezpieczeństwa danych w sieci.

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Zaszyfrować można nie tylko wybrane fragmenty nośników, ale i całe dyski wewnętrzne lub zewnętrzne, czyli na przykład pendrive’y. Narzędzie wspiera algorytmy szyfrujące takie jak AES-256 i Serpent. Jest też szyfrowanie kaskadowe i naprzemienne. 

Ciekawym narzędziem jest też WinMend Folder Hidden. Narzędzie — jak sama nazwa sugeruje — skupia się na ukrywaniu folderów przed osobami nieuprawnionymi. Godne odnotowania jest to, że danych ukrytych dzięki tej aplikacji nie można znaleźć z poziomu Menedżera Windows.

Warto dać też szansę GPG4WIN. Aplikacja daje możliwość nie tylko szyfrowania plików firmowych, które chcemy chronić przed osobami nieuprawnionymi, ale i szyfrowania ważnych załączników, jakie chcemy komuś wysłać. Korzysta w tym celu ze standardu RSA oraz z sum kontrolnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy istnieje w stu procentach bezpieczne narzędzie do szyfrowania danych?

Niestety nie. Każdy publicznie dostępny algorytm można złamać. Oznacza to, że jeśli nasze pliki wyciekną, a ich znaczenie będzie dla kogoś miało ogromne znaczenie, to szyfrowanie może tę osobę jedynie spowolnić. Dobre aplikacje kupią nam sporo czasu, bo złamanie wielokrotnego szyfrowania to raczej zadanie dla superkomputerów o ogromnej mocy obliczeniowej. 

Mimo tego, że nie jest to metoda w stu procentach bezpieczna, to bez wątpienia jest to najlepsze, co można zrobić, by podnieść poziom bezpieczeństwa danych w firmie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!