Narzędzia systemowe w MacOS - które z nich warto poznać?

Ekosystem od Apple to intuicyjne oprogramowanie, o którym wielu użytkowników w Polsce wciąż wie bardzo mało. W naszym kraju niepodważalnym liderem wciąż jest Windows, a system z logo nadgryzionego jabłka nie ma tak dużego grona odbiorców. Co warto wiedzieć o MacOS? Jakie narzędzia systemowe warto poznać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 czerwca 2021

Czym wyróżnia się MacOS?

Jego głównym atutem, który jednocześnie zjednał mu potężne grono zwolenników, jest bardzo duża płynność działania i kultura pracy. Apple słynie z doskonałego optymalizowania oprogramowania i wciąż jest to jedna z cech rozpoznawczych tego ekosystemu.

Z biegiem czasu firma doszła do takiej perfekcji, że nawet teraz, w 2021 roku, wciąż aktualizowane są laptopy, które wychodziły na rynek między 2015 a 2016 roku. Oznacza to, że firma jest pewna tego, że komputery z 6-letnim stażem będą działać płynnie na nowym oprogramowaniu, które napędza też nowe MacBooki.

Konkurencyjne platformy mogą tu patrzeć na firmę z Cupertino z pewną zazdrością, bo mimo tego, że żywotność w zakresie aktualizacji oprogramowania układowego nieco się wydłużyła, to płynność i kultura pracy, a także stabilność, nie zawsze idą z nią w parze. 

Warto docenić też świetną optymalizację w ramach ekosystemu Apple. Jeśli w kieszeni mamy iPhone’a to na SMS-y z iMessage możemy odpisywać z komputera, nie musimy nawet wyciągać urządzenia z kieszeni. W ten sam sposób można też odbierać połączenia lub prowadzić wideokonferencje. To garść świetnych, użytecznych rozwiązań. 

Czy MacOS można zainstalować na innych komputerach niż te od Apple?

Nie. Wyklucza to licencja. Poza tym oprogramowanie z logo nadgryzionego jabłka jest bardzo dobrze zabezpieczone. W praktyce, jeśli chcemy korzystać z MacOS, musimy po prostu kupić komputer tego producenta. Za podstawowego, nowego MacBooka Air trzeba zapłacić około 3700 złotych.

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Osoby, które chcą nieco zaoszczędzić, mogą zdecydować się na zakup urządzenia używanego. W takiej sytuacji warto upewnić się, w jakiej kondycji znajduje się bateria i ile cykli ma za sobą. Pamiętajmy też o tym, że MacBooki nie są zbyt podatne na rozbudowę. Nie są to raczej superwydajne laptopy do gier, a narzędzia do pracy. Zwłaszcza te z dopiskiem Air w nazwie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie narzędzia w MacOS warto poznać?

Przede wszystkim Dock’a, czyli dolne menu z aplikacjami. W pewnym sensie jest to jakby odpowiednik menu Start w Windowsie, jednak zasada jego działania jest nieco inna. Ważną rolę odgrywa też Finder. To miejsce w systemie, gdzie możemy szybko odnaleźć listę pobranych plików.

Warto też zapoznać się z Launchpadem, czyli szybkim podglądem do listy wszystkich aplikacji, jakie są na naszym komputerze zainstalowane. Warto też uważnie śledzić dane z Monitora Aktywności, pomogą one oszacować obciążenie procesora czy baterii.

Na górnej belce nawigacyjnej, klikając małą ikonę Apple, zyskujemy szybki dostęp do informacji o naszym urządzeniu (zakładka Ten Mac) oraz do ustawień systemowych. Z tego miejsca można też szybko wyłączyć lub zresetować nasz komputer.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!