Monitoring zdrowia za pomocą maseczki? Naukowcy stworzyli specjalny chip

„Fitbit for the face” – tak nazywają swoje rozwiązanie naukowcy z Northwestern University dzięki specjalnemu chipowi można zmienić każdą maskę na twarz w inteligentne urządzenie monitorujące.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 stycznia 2022

FaceBit może monitorować zdrowie użytkownika

Inżynierowie z Northwestern University opracowali nową platformę inteligentnych czujników do masek na twarz, którą nazywają „Fitbitem do twarzy”. Komercyjna nazwa tego urządzenia to FaceBit.

Proste przypinane urządzenie może ocenić czas noszenia maski, a także częstość akcji serca i oddechów użytkownika – informują naukowcy. Urządzenie te bezprzewodowo przesyła dane w czasie rzeczywistym do aplikacji na smartfona, która może ostrzegać użytkownika o problemach ze zdrowiem, gdy te się pojawią.

Urządzenie zasilane jest małą baterią, która może zbierać energię z różnych źródeł, w tym z oddechu użytkownika. FaceBit może zapewnić „zrównoważoną, wygodną i wygodną opcję dla pracowników na pierwszej linii, zagrożonych koronawirusem.

Czym jest FaceBit?

Nazywany „FaceBit” lekki czujnik wykorzystuje maleńki magnes pozwalający na przymocowanie do dowolnej maski typu N95, tkaniny lub maski chirurgicznej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Może nie tylko wykrywać częstość oddechów użytkownika, tętno i czas noszenia maski w czasie rzeczywistym, ale także może zastąpić uciążliwe testy, mierząc dopasowanie maski. Wszystkie te informacje są następnie bezprzewodowo przesyłane do aplikacji na smartfona, która zawiera pulpit nawigacyjny do monitorowania stanu zdrowia w czasie rzeczywistym.

Jak działa FaceBit?

Aplikacja może natychmiast ostrzec użytkownika, gdy niespodziewanie pojawią się problemy, takie jak podwyższone tętno lub przeciek w masce. Dane fizjologiczne można również wykorzystać do przewidywania zmęczenia, stanu zdrowia fizycznego i stanu emocjonalnego.

Chociaż urządzenie zasila niewielka bateria, FaceBit jest przeznaczony do pozyskiwania energii z różnych źródeł otoczenia — w tym siły oddechu użytkownika, ruchu i ciepła z oddechu użytkownika, a także ze słońca. Wydłuża to żywotność baterii czujnika, wydłużając czas między ładowaniami.

Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Mikołaj Frączak

„Chcieliśmy zaprojektować inteligentną maskę na twarz dla pracowników służby zdrowia, która nie musi być niewygodnie podłączana w środku zmiany” – powiedział Josiah Hester z Northwestern, który kierował tworzeniem urządzenia. — Zwiększyliśmy poziom energii baterii dzięki pozyskiwaniu energii z różnych źródeł, co oznacza, że ​​możesz nosić maskę przez tydzień lub dwa bez konieczności ładowania lub wymiany baterii – dodał Hester.

Testy wypadły pozytywnie

Badanie zostało opublikowane w zeszłym tygodniu w Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies. W badaniu naukowcy odkryli, że dokładność FaceBit była podobna do urządzeń klasy klinicznej, a bateria działała dłużej niż 11 dni pomiędzy ładowaniami.

Test dopasowania

Przed zaprojektowaniem FaceBit Hester i jego współpracownicy najpierw przeprowadzili wywiady z lekarzami, pielęgniarkami i asystentami medycznymi, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby w zakresie inteligentnych masek na twarz. W serii ankiet wszyscy klinicyści wskazali, że jakość dopasowania maski jest najważniejsza — zwłaszcza podczas bezpośredniej pracy z pacjentami z infekcjami wirusowymi.

Aby upewnić się, że ich maski N95 są odpowiednio uszczelnione na twarzach, pracownicy służby zdrowia okresowo przechodzą 20-minutowy „test dopasowania”. Podczas tego procesu pracownicy służby zdrowia najpierw zakładają maskę oddechową N95, a następnie przezroczystą maskę na całą głowę. Następnie inny pracownik pompuje pod maskę słodką lub gorzką mgiełkę w aerozolu. Stężenie aerozolu wewnątrz maski jest stopniowo zwiększane, aż zostanie wykryte przez osobę noszącą respirator

Chociaż FaceBit f nie może jeszcze zastąpić tego kłopotliwego procesu – który jest od dawna wyzwaniem w branży medycznej – może zapewnić, że maska ​​zachowa właściwe dopasowanie między testami. Jeśli maska ​​poluzuje się w ciągu dnia lub jeśli użytkownik uderzy w maskę podczas aktywności, FaceBit może o tym ostrzec użytkownika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!