Nowy sygnał naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Trzeci etap już od 23 maja

Trzeci etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej już od 23 maja. Gdzie został wprowadzony nowy standard?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 maja 2022

W poniedziałek 23 maja nastąpił trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu — wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

Telewizor nie odbiera nowego standardu?

Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera — zgodnych z nowym standardem. Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju.

W ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu — wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD.

Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

UKE wypowiedziało się w sprawie MUX 3 jeszcze w marcu 2022 roku. Pojawiła się wtedy decyzja o późniejszym wprowadzeniu zmiany standardu nadawania DVB-T2. W dniu 24 marca 2022 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzję pozwalającą Telewizji Polskiej zmienić standard nadawania kanałów w multipleksie MUX-3 z DVB-T na DVB-T2/HEVC w dowolnie wybranym przez siebie terminie do dnia 31 grudnia 2023 r., po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych.

UKE poinformował, że wydana decyzja „ma związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3”.

Cyberprzestępcy podszywają się pod znany bankCyberprzestępcy podszywają się pod znany bankMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W ramach MUX-3 są nadawane: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD i Sprawdzam TV (plansza informująca o zmianie standardu nadawania).

Harmonogram zmian DVB-T2/hevc

W przypadku zmiany standardu z DVB-T na DVB-T2 dla multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 4 harmonogram pozostaje bez zmian i jest realizowany w 4 etapach w podziale na województwa. Dwa pierwsze etapy już za nami. Etap I miał miejsce 28 marca i dotyczył południowo-zachodniej części kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie). Natomiast etap II został wprowadzony 25 kwietnia i objął północno-zachodnią część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie).

W ramach etapu III czyli 23 maja na nowy standard przejdą widzowie południowo-wschodniej części kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie).

Od poniedziałku zostanie już tylko etap IV, który będzie wdrożony 27 czerwca. Obejmie północno-wschodnią część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie).

Źródło: Cyfryzacja KRPM

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!