Orange testuje światłowód z prędkością 10 Gb/s

Światłowód 10 Gb/s to już nie jest science fiction. Orange Polska przeprowadził testy Światłowodu Pro 10.0 i potwierdza, że taka przepustowość jest dziś możliwa. Od 21 listopada 2022 r. możliwości takiej sieci będzie można sprawdzić w wybranych lokalizacjach w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, oraz w Warszawie. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2022

Sieć światłowodowa Orange Polska

Według danych opublikowanych przez pomarańczową sieć z jej światłowodu korzysta obecnie około miliona klientów indywidualnych, natomiast w jej zasięgu znajduje się obecnie prawie 7 milionów gospodarstw domowych. 

Jak się okazuje, technologia światłowodowa może być znacznie rozwinięta, a przesył danych wyraźnie przyspieszony. Nowe możliwości dla sieci optycznych daje bowiem technologia XGSPON. Co to takiego? W którą stronę ewoluuje internet stacjonarny? Odpowiedzi na te pytania brzmią co najmniej zachęcająco.

Co to jest XGSPON?

XGSPON to technologia pozwalająca na budowy sieci z przepustowością 10 Gb/s. Z kolei przepływność, czyli szybkość osiągana przez użytkownika na swoich urządzeniach może realnie wynieść 8 Gb/s. Zaletą tej technologii jest możliwość podłączenia kolejnych urządzeń i komfortowego korzystania z domowej sieci bez utraty jakości połączenia. Dzięki wysokiej przepustowości, po WiFi można podłączyć nawet 256 urządzeń jednocześnie” - tłumaczy Orange Polska. To świetne rozwiązanie m.in. dla biur, open space’ów, a także centrów wymiany danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Umowa Play z Orange. Chodzi o światłowodyUmowa Play z Orange. Chodzi o światłowodyMartyna Kowalska

Kiedy testy XGSPON dla wszystkich? 

Najnowszą technologię będzie można przetestować już od 21 listopada 2022 roku w kilku lokalizacjach. Będzie ona dostępna m.in. w Miasteczku Orange w Warszawie, w Manufakturze w Łodzi, w Galerii Pestka w Poznaniu, w Galerii Zakopiańskiej w Krakowie, w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku oraz w warszawskim Domu Handlowym Sezam. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!