Pandemia COVID-19 a praca zdalna. Jak przygotować się do wariantu Delta?

Wiele wskazuje na to, że czwarta fala zachorowań jest już bardzo blisko. Narazie powoli, ale jednak stale rośnie liczba nowych zachorowań w naszym kraju, ale i w całej Europie. Sytuacja jest już alarmująca między innymi w Niemczech, w Wielkiej Brytanii oraz w Hiszpanii. Jak przygotować się do pracy zdalnej?

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2021

Czy czeka nas kolejny lockdown?

Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Polska nawet nie zbliżyła się do progu 70% zaszczepionych obywateli. Szacuje się, że w naszym kraju ta wartość waha się między 40 a 45 procent. Niestety, ale kolejne kampanie społeczne czy działania promocyjne niewiele zmieniły. Sporo punktów szczepień świeci pustkami.

Granica wyszczepialności na poziomie choćby zbliżonym do 50% biegnie mniej więcej wzdłuż rzeki Wisły, czyli starego podziału na Polskę A i Polskę B. Zachodnie województwa mają więcej zaufania do szczepień, a osoby ze wschodniej części kraju — jeśli wierzyć statystykom — podchodzą do nich nieufnie.

Problem dostrzega też rząd. Często wskazywano na to, że kolejne obostrzenia są tylko i wyłącznie kwestię czasu. Nie należy spodziewać się pełnego zamknięcia gospodarki, ale wyłączenia czy obostrzenia dla niezaszczepionych to jedna z opcji, która wciąż jest bardzo poważnie brana pod uwagę.

Trudno się temu dziwić. Szacuje się, że jedna osoba zarażona wariantem Delta jest w stanie przenieść infekcję nawet na siedem kolejnych osób. Jeśli połączymy te fakty z niskim poziomem zaszczepień na wschodzie kraju (a także na Opolszczyźnie) to nagle okaże się, że są to te regiony kraju, które mogą mocno odchorować kolejną falę COVID-19.

Jak przygotować się na wariant Delta?

Z punktu widzenia pracodawców, nie można zrobić zbyt wiele. Czasu na edukację i uświadamianie sceptyków było już bardzo dużo. Jeśli wciąż nie zdecydowali się na przyjęcie szczepionki, to raczej już tego nie zrobią. Pozwala to stwierdzić, że przełożeni muszą podejść do tego zagadnienia w inny sposób.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Na pewno warto zaopatrzyć się w sprzęt oraz aplikacje, które umożliwią pracę w trybie zdalnym oraz hybrydowym. Jeśli w naszej firmie pojawi się COVID-19, a będziemy mieli taką możliwość, to na pewno lepiej będzie wysłać choćby część załogi na pracę z domu, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W parze z zakupem odpowiedniej elektroniki użytkowej musi iść też zabezpieczenie łącz, oraz szyfrowane połączenia, dzięki którym informacje z działania naszej firmy nie zostaną przejęte na przykład przez konkurencję czy cyberprzestępców, którzy mogliby później sprzedać te dane na czarnym rynku.

Kiedy wariant Delta dotrze do Polski?

Naukowcy szacują, że fala zachorowań może osiągnąć punkt kulminacyjny na przełomie września i października. Daje to przedsiębiorcom niecały miesiąc, by poczynić dodatkowe przygotowania, dzięki którym ich firmy będą w stanie zachować ciągłość produkcji, działania, a więc i zarabiania. Poza dużymi inwestycjami pamiętajmy też o tych prozaicznych: środki do dezynfekcji, maseczki czy termometry bezdotykowe do absolutne minimum, o jakim trzeba pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!