Jak legalnie słuchać muzyki w firmie biurowej?
Wiele osób twierdzi, że lecąca w tle muzyka znacznie ułatwia im pracę i pomaga się skupić. Czy zgodnie z literą prawa, można słuchać muzyki w miejscu pracy? O czym powinniśmy pamiętać, pozwalając na to pracownikom?
- Mikołaj Frączak
- /
- 2 września 2021
Czy w firmie można legalnie słuchać muzyki z radio?
Tak, jednak w tym celu musi być spełnionych kilka przesłanek. Najważniejszym jest oczywiście uiszczenie odpowiedniej opłaty na fundusz, jakim zarządza KRRiT, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Kwota jest różna i zmienia się w zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystamy. Inne dotyczą odbiorników radiowych, a inne na przykład telewizorów.
Warto wskazać tez na to, że — co do zasady — obecność radio w firmie to wystarczająca przesłanka, by w obowiązującym w Polsce systemie prawnym „załapać się” na konieczność uiszczenia tej opłaty. Dlaczego? Wynika to z tego, że ustawodawca wyszedł z założenia, że skoro mamy techniczną możliwość słuchania radio, to… na pewno z niej korzystamy.
To dość specyficzne założenie, jednak w razie kontroli, determinuje ono to, czy będziemy musieli zapłacić grzywnę, czy nie. Po stronie ciekawostek można też wskazać na to, że zgodnie z tokiem rozumienia ustawodawcy, do grona odbiorników radiowych zalicza się też te, jakie mamy w firmowych pojazdach, którymi się przemieszczamy.
To zaś w dużej mierze skutkuje tym, że niemal nie da się uciec od opłaty na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nawet, jeśli nie mamy w firmie absolutnie żadnego radioodbiornika, pojazdu wziętego na firmę (czy to kupionego za gotówkę, czy w leasingu), to zazwyczaj i tak będziemy zobligowani do uiszczenia odpowiedniej opłaty.
Alternatywne sposoby słuchania muzyki za darmo w firmie biurowej
Można skorzystać z internetu i wybrać dla siebie składankę, która jest dostępna na odpowiedniej licencji, czyli takiej, która dopuszcza użytek komercyjny. W internecie funkcjonuje co najmniej kilka dużych portali tego typu, dzięki którym można cieszyć się w pełni darmowymi utworami, które zazwyczaj prezentują zresztą świetny poziom.
BDO – kto musi się wpisać?Michał Górecki
Można tam odnaleźć nie tylko proste, wręcz monotematyczne utwory, ale także ciekawe piosenki utrzymane w klimacie rock&rolla, popu, a nawet nieco ostrzejszych brzmień. Ogranicza nas więc tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia oraz oczywiście wskazana już wcześniej licencja, na jakiej dany utwór jest dostępny.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Powinniśmy pamiętać też o tym, by danego kawałka nie odtwarzać przez radio, bo w tej sytuacji wracamy do punktu wyjścia i i tak jesteśmy zobligowani do uiszczenia odpowiedniej opłaty. Dlaczego? O tym pisaliśmy już we wcześniejszych akapitach. Co warto podkreślić, takim samym odbiornikiem, za który trzeba zapłacić, będzie też telewizor z dostępem do sieci.
Spotify a muzyka w biurze
Spotify to wiodąca platforma streamingowa, z której każdego dnia korzystają miliony osób. Można tam znaleźć wiele świetnych utworów popularnych wykonawców oraz setki kategorii, w jakich pogrupowane są piosenki. Co warto podkreślić, jeśli wykupimy licencję komercyjną, to bez problemu możemy w ten sposób puszczać muzykę w biurze. To bardzo ciekawa alternatywa, nad którą zdecydowanie warto się zastanowić.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?