Piłka na Euro 2024 z chipem informującym o zagraniach ręką i spalonych

Euro 2024 z nową technologią? Tak! Piłka, która ma być używana w turnieju będzie posiadać chip informujący sędziów o zagraniach ręką i spalonych. 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 4 stycznia 2024

Mikrochip w piłce 

Jak donosi "The Times", podczas Euro 2024 ma być wykorzystana piłka, która wewnątrz będzie kryła mikrochip, który pomoże określić, czy przed bramką doszło do zagrania ręką, a także pomoże w podjęciu decyzji o spalonym. "Fussballiebe" będzie pierwszą piłką, która wykorzysta technologię Adidas Connected Ball pomagającą sędziemu w mistrzostwach Europy. 

Nie tylko FIFA. Oto najciekawsze gry w piłkę nożną na telefon!Nie tylko FIFA. Oto najciekawsze gry w piłkę nożną na telefon! Anna Malinowska

Mikrochip, który znajdzie się w piłce, ma współpracować z technologią śledzenia kończyn. Dzięki temu będzie można w czasie rzeczywistym stworzyć trójwymiarowe prezentacje szkieletów graczy, co z kolei pozwoli sędziom VAR stworzyć komputerowy obraz pokazujący dokładnie, gdzie piłka uderzyła w ciało. Jednak ostatecznie decyzja sędziego zawsze będzie rozstrzygająca, czy było to zamierzone, czy nie. Takie rozwiązanie umożliwia wideo identyfikację każdego dotknięcia piłki. W ten sposób można dokładniej analizować spalone w  momencie podania do napastnika, a także skrócić czas poświęcony na rozstrzyganie takich incydentów, jak zagrania piłki ręką i rzuty karne.

Na ten moment trudno powiedzieć jak w praktyce sprawdzi się nowa technologia. Jeśli jednak wierzyć "The Times", sędziowie, którzy widzieli działanie technologii, byli pod dużym wrażeniem jej dokładności. FIFA po raz pierwszy użyła w piłce chipa pomagającego w kwestii spalonych podczas mundialu w Katarze.

Kiedy Euro 2024?

Tegoroczne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (Euro 2024) w dniach 14 czerwca – 14 lipca. Gospodarzem siedemnastego turnieju po raz trzeci w historii, będą Niemcy – w przeszłości, mistrzostwa w 1988 roku rozgrywały się na terenie Niemiec Zachodnich oraz cztery mecze Euro 2020 były rozgrywane w Monachium.  Rywalizacja w Euro 2024 wystartuje 14 czerwca 2024 roku o godzinie 21:00. Mecz otwarcia rozegrany zostanie na Allianz Arena w Monachium. Wystąpi w nim gospodarz turnieju – reprezentacja Niemiec.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W fazie grupowej (sześć grup po cztery zespoły) rozegranych zostanie łącznie 36 spotkań. Ostatnie rozstrzygnięcia poznamy 26 czerwca 2024 roku. Wówczas rozegrane zostaną ostatnie mecze w grupach E i F. Po wyłonieniu 16 uczestników, którzy wystąpią w fazie pucharowe, nastąpi krótka przerwa. Pierwsze mecze 1/8 finału zaplanowane zostały bowiem na 29 czerwca 2024.

Gdzie finał Euro 2024?

Nowy mistrz Europy zostanie wyłoniony na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Spotkanie dwóch najlepszych reprezentacji Euro 2024 rozegrane zostanie 14 lipca 2024 roku o godzinie 21:00. Turniej odbędzie się na 10 stadionach w 10 różnych miastach w tym, po raz pierwszy, w Lipsku. Oficjalną maskotką turnieju będzie pluszowy miś Albärt.

Futbolowa sztuczna inteligencja? Cyfryzacja polskiej piłki nożnej coraz bliżejFutbolowa sztuczna inteligencja? Cyfryzacja polskiej piłki nożnej coraz bliżejMikołaj Frączak

8 marca 2017 roku UEFA poinformowała o złożeniu dwóch kandydatur – Niemiec i Turcji – na gospodarza turnieju. 27 września 2018 roku, w wyniku głosowania, na gospodarza turnieju wybrano Niemcy. Eliminacje do Euro 2024 będą odbywały się od marca 2023 roku do marca 2024. Udział w mistrzostwach wezmą 53 reprezentacje, które będą walczyć o 20 miejsc w turnieju.

Zapewnione miejsce w turnieju otrzymał jego gospodarz, czyli Niemcy, a 3 miejsca zostaną przydzielone najlepszym niezakwalifikowanym drużynom z każdej dywizji Ligi Narodów UEFA. Losowanie grup eliminacji odbyło się 9 października 2022 roku we Frankfurcie nad Menem.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!